Miliardowe korzyści z połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG

Podczas środowej konferencji prasowej dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych w Orlenie Robert Śleszyński powiedział, że synergie z połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) wyniosą co najmniej 10 mld zł.

Miliardowe korzyści z połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG
Śleszyński zapowiedział jednocześnie, że szczegółowe założenia programu integracji i budowy wartości zostaną ogłoszone na przełomie I i II kwartału 2023 r., natomiast zaktualizowana strategia powiększonego koncernu zostanie opublikowana za około miesiąc. 

PKN Orlen wstępnie zakładał, że synergie wynikające z fuzji z Lotosem i PGNiG sięgną co najmniej 10 mld zł w ciągu 10 lat.
 
Prezes Daniel Obajtek dodał, że Orlen chce połączyć w 2023 roku obszar upstreamu w Grupie, a z nowymi partnerami prowadzić inwestycje w nowych obszarach działalności, w tym mają mieścić się też wspólne przedsięwzięcia z grupą Saudi Aramco, która jest partnerem Orlenu w Rafinerii Gdańskiej.

Prezes Daniel Obajtek zapowiedział, że inwestycje grupy Orlen planowane są w 2023 roku na poziomie 36 mld zł
XVI Spotkanie Branży Paliwowej
Pozostałe aktualności
Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim, że w ramach G7 jest „niewiele zainteresowane” rewizją pułapu cen rosyjskiej ropy, podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Dyskusja na ten temat będzie się toczyć nadal, ale odbędzie się po szczycie UE w tym tygodniu.

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Strajk francuskich naftowców wesprą ich koledzy z Wielkiej Brytanii, choć brytyjscy przedstawiciele przemysłu naftowo-gazowego mają inne problemy: protestują przeciwko odmowie indeksacji ich wynagrodzeń w odniesieniu do inflacji i spadających dochodów.

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Wytyczona została trasa dla kazachskiej ropy przez Morze Kaspijskie. Azerbejdżańskie Towarzystwo Żeglugi Kaspijskiej (ASCO) podało, że tankowiec Akademik Khoshbakht Yusifzade przewozi 6 900 ton ropy przez Morze Kaspijskie ze złoża Kaszagan z Aktau do Baku. Do tej pory kazachska ropa była wysyłana wyłącznie rurociągiem.

Ograniczenia w eksporcie paliw

Ograniczenia w eksporcie paliw

Indie planują przedłużenie ograniczeń na eksport oleju napędowego i benzyny, aby zapewnić ich dostępność na rynku krajowym – poinformowała agencja Reutera.

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran z zadowoleniem przyjmie wszelkie oferty zagranicznych inwestycji w swoje projekty naftowe i gazowe – poinformowało ministerstwo ropy naftowej tego kraju.