MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Problemy NIK-u z kontrolą w Orlenie

Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś poinformował marszałek Sejmu Elżbietę Witek, że kontrolerzy Izby nie są w stanie zapoznać się z umową dotyczącą sprzedaży części Lotosu.

Problemy NIK-u z kontrolą w Orlenie
Jak podały we wtorek media, w piśmie z 29 grudnia 2022 roku Marian Banaś wnioskuje, aby marszałek Sejmu interweniowała w tej sprawie u premiera Morawieckiego. Prezes NIK pisze, że kontrolerzy z zasady mają kłopoty z dotarciem do dokumentów, kiedy pracują w spółkach Skarbu Państwa, a utrudnienia „wiążą się przede wszystkim ze spółką PKN Orlen S.A, a przy okazji także z Fundacją Orlen”. Pełnomocnicy Orlenu mieli odmawiać kontrolerom NIK możliwości rozpoczęcia czynności argumentując tym, że PKN Orlen SA nie podlega kontroli tej instytucji.

Teraz NIK chce zbadać szczegóły dotyczące procesu negocjacji, zmian warunków i ostatecznego kształtu połączenia Orlenu i Lotosu oraz sprzedaży części ich majątków. Prezes Banaś napisał, że kluczowe trudności w realizacji kontroli w PKN Orlen, to: niedostępność dla kontrolerów NIK umów zawartych z nabywcami zbywanych aktywów Grupy Lotos (w tym z Aramco Overseas Company B.V., Grupą MOL, Grupą Envien oraz Unimot SA), jak również brak dokumentacji źródłowej wytworzonej w spółce oraz zleconej przez PKN Orlen zewnętrznym doradcom (Citi Global Group, EY i Pekao IB) na potrzeby procesu konsolidacji.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Pozostałe aktualności
Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział dziennikarzom, że decyzja o zmianie limitu cen rosyjskiej ropy nie została jeszcze podjęta ani przez kraje UE, ani przez G7.

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Rafineria w Mozyrzu, która oprócz paliw produkuje dość duży asortyment produktów, choć nadal działa zgodnie z planem, to przygotowuje się do generalnego remontu wiążącego się z całkowitym zamknięciem.

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Diesel na stacjach benzynowych w Czechach kosztuje najmniej od stycznia ubiegłego roku, bo zaledwie 35,01 koron za litr. Benzyna Natural 95 kosztowała w środę średnio 36,95 koron - najmniej od prawie dwóch miesięcy - wynika to z danych CCS, które monitoruje ceny paliw.

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft jest zainteresowany współpracą z firmami Sasol i Transnet z Republiki Południowej Afryki. Rosyjska spółka jest gotowa zaoferować technologie do obsługi infrastruktury transportu ropy i gazu.

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

Koncern PetroChina przekazał w czwartek, że spodziewa się wzrostu popytu na chińskie paliwa w tym roku o 3 proc. w stosunku do poziomu sprzed pandemii COVID w 2019 r., a gazu ziemnego o 5,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

Agencja Reutera rozmawiała z pięcioma delegatami grupy producentów ropy i ustaliła, że OPEC+ na poniedziałkowym spotkaniu prawdopodobnie będzie trzymał się istniejącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.