Kolej chce rozwiązać problem tankowania lokomotyw

Zmiany związane z ograniczeniem dostaw paliw z Rosji doprowadzą do zwiększenia dostaw morskich i przeładunków w portach. W Polsce wzrośnie też rola przewozów kolejowych, na których w większym stopniu spocznie odpowiedzialność za transport paliw na terenie kraju.

Kolej chce rozwiązać problem tankowania lokomotyw
Katarzyna Kapczyńska na łamach „Pulsu Biznesu” pisze, że po odcięciu się od dostaw paliw z Rosji transport kolejowy będzie miał coraz większe znaczenie w rozwoju hubu paliwowego w Dębogórzu. PERN inwestuje w potencjał kolejowy także w innych bazach, np. w Koluszkach, Narewce, Nowej Wsi, Kawicach, Rejowcu czy Emilianowie. Jak podaje dziennik zapotrzebowanie na przewóz paliw koleją napędza też wojna w Ukrainie.

Kolej, choć musi sprostać oczekiwaniom i rozwieźć paliwa po kraju czy dostarczyć je do ogarniętego wojną kraju naszego sąsiada, musi mierzyć z problemem, jakim jest dostęp do oleju napędowego. Za tankowanie lokomotyw bezpośrednio z cystern z paliwem można zostać ukaranym, dlatego firmy paliwowe często nie chcą ryzykować. Dla przewoźników problematyczne jest natomiast poleganie jedynie na ogólnodostępnych kolejowych stacji paliwowych, np. z PKP Energetyka, ponieważ jest ich zbyt mało, by można z nich efektywnie korzystać.

Michał Litwin, dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych na łamach „Pulsu Biznesu” zauważa, że jeśli firmy paliwowe będą odmawiały tankowania lokomotyw np. na bocznicach, to w ciągu kilku tygodni dojdzie do paraliżu kolei, szczególnie w obrębie przewozów towarowych, a to może doprowadzić do zatorów w łańcuchach dostaw węgla czy paliw.

Dziennik zauważa, że przewoźnicy kolejowi prowadzą rozmowy z resortem infrastruktury, by problem rozwiązać i doprecyzować przepisy umożliwiające przewoźnikom bez przeszkód tankować paliwo do lokomotyw z cystern.

Powiązane publikacje

Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.