Shell Franczyza
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Zwiększenie poszukiwań i wydobycia

Grupa Orlen sfinalizowała proces połączenia z PGNiG. Spółka w komunikacie podała, że po połączeniu posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną całej Europy Środkowej i może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje.

Zwiększenie poszukiwań i wydobycia
Orlen w komunikacie podał, że po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG dołączył do grona największych w Europie Środkowej grup paliwowo-energetycznych, a względem przychodów jest wśród 150 firm na świecie i obsługuje ponad 100 milionów klientów.

To historyczny moment. Podjęliśmy wyzwanie połączenia strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego spółek i doprowadziliśmy z sukcesem ten trudny i wymagający proces do końca. Działamy już jako jedna połączona Grupa Orlen. Wspólnie budujemy przyszłość, której fundamentem będzie rozwój perspektywicznych obszarów działalności, zapewniających bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii dla Polaków. Równolegle rozpoczynamy integrację całej Grupy, gdyż naszą ambicją jest rozwój całego Orlenu w kierunku nowoczesnego koncernu, który będzie napędzał polską gospodarkę w trudnych czasach. Firma osiągająca ok. 400 miliardów złotych przychodów rocznie staje się również bardziej atrakcyjna dla partnerów handlowych, w tym producentów ropy i gazu, co już widzimy i wykorzystujemy w bieżącej działalności – powiedział zacytowany w komunikacie Orlenu Daniel Obajtek, prezes spółki.

Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA, również cytowana w materiałach prasowych dodała, że integracja firm służy osiągnięciu synergii, a przede wszystkim wzmocnieniu obszarów ich dotychczasowej działalności. Pracownicy PGNiG będą w pełni zaangażowani w proces budowy wartości nowej grupy kapitałowej. Swoim doświadczeniem i wiedzą będą wspierać rozwój centrów kompetencyjnych, w szczególności z zakresu: poszukiwania i wydobycia węglowodorów, dystrybucji i magazynowania gazu oraz wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Orlen podał, że zamierza mocno zaangażować się w rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, stając się jednym z wiodących producentów zielonej energii w Europie Środkowej. Poprzez te działania Grupa zwiększy niezależność od dostawców surowców energetycznych, co jest szczególnie istotne w obecnym kontekście rynkowym i międzynarodowym.

Jeśli chodzi o strategię, to jej istotnym aspektem jest zwiększenie szans na osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku. Finalizacja procesu połączenia umożliwi przyspieszenie rozpoczętych już inwestycji, w tym m.in. w budowę morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych, rozwój projektów wodorowych – w tym zielonego wodoru, czy powstanie małych modułowych reaktorów jądrowych, redukujących emisje z dotychczasowych elektrociepłowni. Do realizacji tych działań wykorzystane zostaną kompetencje i zasoby każdej ze spółek Grupy Orlen.

W tym kontekście szczególnie ważny jest segment poszukiwawczo-wydobywczy. Powstanie jednego koncernu multienergetycznego oznacza także połączenie działalności detalicznych wszystkich łączących się spółek i możliwość przygotowania kompleksowej oferty produktowej dla gospodarstw domowych w Polsce, obejmującej dostawy wszystkich nośników energii.

W trakcie konferencji prasowej Daneil Obajtek zapowiedział, że PKN Orlen planuje zrealizować proces połączenia spółek zależnych PKN Orlen, Grupy Lotos i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w ciągu 10-12 miesięcy.
Słowa kluczowe:
Tankuj na stacjach z logo HUZARA

Więcej w kategorii

Atomowa przyszłość Orlenu
Atomowa przyszłość Orlenu
PKN Orlen poinformował, że wraz ze swoją spółką odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) - Orlen Synthos Green Energy podpisał list intencyjny z uczelniami technicznych na rzecz kształcenia kadr technicznych dla sektora energetyki jądrowej. Spółki mają plan, by do 2038 r. powstało w Polsce
Orlen systematycznie ogranicza rosyjski import ropy
Orlen systematycznie ogranicza rosyjski import ropy
Prezes Orlenu poinformował w środę, że już ok. 90 proc. surowca w rafineriach spółki pochodzi z kierunków alternatywnych do Rosji.
Walka Orlenu i Poczty Polskiej na automaty
Walka Orlenu i Poczty Polskiej na automaty
PKN Orlen w coraz większej liczbie lokalizacji stawia automaty paczkowe oraz rozwija swoją usługę Orlen Paczka. Działanie to jednak bardzo nie odpowiada Poczcie Polskiej, której związki apelują do premiera, by przerwał „wyniszczającą” rywalizację państwowych firm.
Pracownik stacji zatrzymał sprawcę kradzieży
Pracownik stacji zatrzymał sprawcę kradzieży
W piątek wieczorem (27 stycznia) na jednej ze stacji paliw w Radomsku pracownik zatrzymał na gorącym uczynku mężczyznę, który zatankował, ale nie planował zapłacić za paliwo.
NIK złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie kontroli w Orlenie
NIK złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie kontroli w Orlenie
W poniedziałek Prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marian Banaś poinformował w oświadczeniu, że NIK dwukrotnie próbowała przyjrzeć się działaniom koncernu w związku z fuzją Orlenu z Lotosem, ale niestety bezskutecznie. W związku z tym podjął decyzję o złożeniu zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa
Pozostałe aktualności
Czy Czesi doinwestują rafinerie Orlenu?

Czy Czesi doinwestują rafinerie Orlenu?

Unipetrol chce od czeskiego rządu 20 miliardów koron, które mają być wkładem w inwestycje prowadzące do zwiększenia mocy przerobowych rafinerii, odejścia od rosyjskiej ropy czy zwiększenia produkcji oleju napędowego.

Rosja prześle ropę z Kazachstanu do Niemiec

Rosja prześle ropę z Kazachstanu do Niemiec

Rosyjska firma Transnieft poinformowała we wtorek, że w lutym rozpocznie realizację dostaw ropy z Kazachstanu do Niemiec za pomocą ropociągu ‘’Przyjaźń’’. Dostawy surowca są zwolnione z zachodnich sankcji.

Exxon Mobil ma za sobą najlepszy rok w historii

Exxon Mobil ma za sobą najlepszy rok w historii

Koncerny naftowe w USA zaczynają informować o uzyskanych w ostatnim roku zyskach. Wyniki Exxon Mobill znacznie przekroczyły dotychczasowe rekordy.

Rosyjski rząd zakazał eksporterom akceptowania pułapu cenowego na rosyjską ropę

Rosyjski rząd zakazał eksporterom akceptowania pułapu cenowego na rosyjską ropę

W poniedziałek rosyjski rząd zakazał krajowym eksporterom ropy naftowej i organom celnym akceptowania pułapu cenowego nałożonego przez kraje zachodnie na rosyjską ropę.

We Francji strajki spowodowały utrudnienia w dostawach paliwa

We Francji strajki spowodowały utrudnienia w dostawach paliwa

Strajki pracowników rafinerii i magazynów paliw we francuskiej firmie TotalEnergies, które rozpoczęły się we wtorek w proteście przeciwko reformie emerytalnej, zakłóciły łańcuchy dostaw paliw.

Dochody Iranu z eksportu surowców wzrosły

Dochody Iranu z eksportu surowców wzrosły

Przychody Iranu z eksportu surowców wzrosły od marca 2022 roku o 40 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego - poinformował we wtorek irański minister ds. ropy Javad Ouji.