Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Instalacja produkcji zielonego glikolu już uruchomiona

e-petrol.pl/fot. PKN Orlen
2021-11-04 / 12:48
Instalacja produkcji zielonego glikolu już uruchomiona

Na terenie biorafinerii w Trzebini Orlen Południe - spółka z Grupy PKN Orlen - uruchomiła instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego o mocy 30 tys. ton rocznie.

Inwestycja o wartości ok. 400 mln zł przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA firmy o ponad 50 mln zł rocznie. Dzięki tej inwestycji spółka pokryje w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. Integralną częścią kompleksu jest także pierwszy polski hub wodorowy o mocy 350 ton czystego wodoru rocznie.

- Inwestycja zamyka cały łańcuch innych produktów, które tu wykonujemy. Instalacja powstała w ciągu dwóch bardzo trudnych lat, wiążących się z wieloma ograniczeniami. Nie tylko zabezpiecza ona produkcję glikolu, ale również będziemy tu produkować wodór w klasie automotive, wykorzystywany w transporcie miejskim. W ostatnich latach zainwestowaliśmy w Orlen Południe ok. 800 mln zł, co pozwoliło tę spółkę wzmocnić i ustabilizować - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas otwarcia instalacji.

Zielony glikol to wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w medycynie, kosmetyce, czy przemyśle spożywczym oraz w lotnictwie.

Możliwości produkcyjne zakładu w Trzebini - 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie, są o 10 tys. ton większe od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii. Do produkcji ekologicznego glikolu wykorzystana zostanie gliceryna, otrzymywana w Trzebini jako produkt uboczny w procesie wytwarzania biodiesla. 

Integralną częścią instalacji glikolu jest pierwszy w Polsce hub wodorowy, w którym roczna produkcja wodoru wyniesie 16 Nm3, z czego aż 75 proc. będzie przeznaczone do produkcji glikolu, a pozostałe 25 proc., po doczyszczeniu, jako paliwo wodorowe. Moce produkcyjne hubu wyniosą 350 ton rocznie czystego wodoru jakości automotive. Odbiorcami paliwa wodorowego będą autobusy miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.