Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

PERN nie otrzymał jeszcze odszkodowania za zanieczyszczoną ropę

e-petrol.pl
2021-09-10 / 09:41
PERN nie otrzymał jeszcze odszkodowania za zanieczyszczoną ropę

Polski operator rurociągu „Przyjaźń” nie otrzymał jeszcze rekompensaty za dostawy skażonej ropy z Rosji – powiedział wiceprezes PERN Mateusz Radecki na Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Karpaczu.

Mateusz Radecki zauważył, że wypłata odszkodowania w tej sprawie jest bardzo trudnym procesem z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Jednocześnie podkreślił, że kryzys związany z dostawami zanieczyszczonej ropy został całkowicie przezwyciężony latem tego roku.

W kwietniu 2019 r. surowce zanieczyszczone chlorkami dostały się do rurociągu, którym ropa jest eksportowana z Rosji przez Białoruś w kierunku europejskim. W rezultacie 24-25 kwietnia Polska i Ukraina przestały otrzymywać ropę. W maju wznowiono pompowanie „czystej” ropy z Rosji, a 1 lipca dostawy przez rurociąg „Przyjaźń” zostały w pełni przywrócone.

Transnieft ma zrekompensować szkody spowodowane zanieczyszczeniem ropą, ale zagraniczne firmy odbierające rosyjską ropę muszą wysyłać swoje roszczenia o jakość surowców do spedytorów, czyli koncernów naftowych z Rosji, z którymi mają kontrakty. W kolejnym kroku rosyjskie firmy już kierują roszczenia do samej Transnieftu, który zarezerwował na odszkodowanie 23 mld rubli.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.