Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Lotos chce być w czołówce europejskich producentów zielonego wodoru

e-petrol.pl
2021-04-09 / 09:53
Lotos chce być w czołówce europejskich producentów zielonego wodoru

W ciągu sześciu lat Grupa Lotos chce znaleźć się w gronie dziesięciu największych producentów zielonej energii w Europie - poinformował Wojciech Lach, kierownik projektu Green H2.

Drogą do osiągniecia celu ma być zbudowanie do końca 2025 r. na terenie gdańskiej rafinerii parku elektrolizerów o mocy do 100 MW. Będzie to pierwszy element związany z transformacją w kierunku Zielonej Rafinerii.

Projekt Lotos Green H2 zakłada budowę systemu złożonego z parku elektrolizerów o mocy 100 MW, magazynów wodoru, ogniw paliwowych i ewentualnie turbin wodorowych, zapewniających zielony zeroemisyjny wodór na potrzeby rafineryjne oraz świadczący usługi na polskim rynku energetycznym na zasadzie elektrowni szczytowo-pompowej. Produkowany w rafinerii wodór będzie wykorzystywany w produkcji rafineryjnej do "zazielenienia" klasycznych paliw, co pozwoli na redukcję emisji CO2 w rafinerii o minimum 100 tys. ton rocznie.

Lotos liczy, że projekt Green H2 będzie też źródłem dodatkowych przychodów z wysyłania energii i bilansowania systemu energetycznego w Polsce.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.