Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Nowy rurociąg paliwowy trafi pod dno Wisły

e-petrol.pl
2020-10-19 / 09:50
Nowy rurociąg paliwowy trafi pod dno Wisły

PERN przygotowuje się do zaplanowanego na listopad wciągania nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku.

Budowę nowej magistrali produktowej, przekraczającej Wisłę w Płocku, PERN rozpoczął w sierpniu. Dzięki temu możliwe będzie zastąpienie rurociągu rezerwowego, który po awarii w 2018 r. został wyłączony z eksploatacji.

Jak podał operator rurociągów operacja odbędzie się w ramach inwestycji, przy realizacji której wykorzystuje się technologię HDD, polegającą na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego pod dnem rzeki.

PERN podał, że operacja wciągnięcia rurociągu pod dno rzeki to jeden z elementów realizowanego zadania, do którego wykorzystuje się nowoczesną technologię bezwykopową HDD, polegającą na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego. Obecnie trwają roboty budowlane związane z umartwianiem części nurtowej wyłączonego z eksploatacji w 2018 r. rurociągu rezerwowego; usuwane są również odcinki magistrali w części lądowej, pomiędzy stacjami zasuw. 

Technologia bezwykopowa HDD polega na wykonywaniu poziomych przewiertów sterowanych, głęboko pod różnego rodzaju przeszkodami, a stosuje się ją najczęściej przy budowie sieci przesyłowych. Rozwiązanie nie ingeruje w środowisko naturalne oraz nie narusza brzegów rzek czy wałów przeciwpowodziowych.

Zakończenie realizacji wszystkich prac przy budowie nowego odcinka rurociągu produktowego w Płocku planowane jest w drugim kwartale 2021 r.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.