Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Czy to dobry moment na fuzję Orlenu z Lotosem?

e-petrol.pl
2020-07-09 / 09:50
Czy to dobry moment na fuzję Orlenu z Lotosem?

Termin, w którym Komisja Europejska ma się wypowiedzieć w kwestii przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem upływa 22 lipca. Dziennik ‘’Puls Biznesu’’ zastanawia się jakie koszty poniosą akcjonariusze największego gracza paliwowego w Polsce, w wyniku tej transakcji.

Warunki i sposób przeprowadzenia fuzji z Lotosem mogą istotnie zmienić postrzeganie płockiej spółki. Informacje z Brukseli i Warszawy powinny się pojawić lada dzień pisze Kamil Kosiński na łamach dziennika.

Rozważany jest pierwotny scenariusz, gdzie Orlen najpierw kupi od swojego głównego akcjonariusza 32,99 proc. akcji Lotosu, a potem ogłosi wezwanie na tyle akcji, by mieć 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Lotosu. Możliwe też, że pozostałe akcje Lotosu byłyby wymienione na walory Orlenu. Nieoficjalnie wiadomo, że możliwym rozwiązaniem jest też szukanie inwestora na akcje Lotosu. W grę miałoby wchodzić stworzenie joint venture i przekazanie partnerowi 30 proc. akcji.

„Puls Biznesu” zauważa, że jakakolwiek strategia zostanie wybrana, analitycy przyznają, że transakcja stawia pod znakiem zapytania perspektywy dywidendowe Orlenu, bo nieznana jest w tej chwili skala nakładów inwestycyjnych, w tym tych na akwizycje.

Wracając jednak do samego przejęcia, to od osoby znającej kulisy rozmów z Komisją Europejską „Puls Biznesu" usłyszał, że Orlen zaproponował pozbycie się 400 stacji, ale chce się z partnerem dogadać na wymianę - w zamian za stacje w Polsce chce dostać stacje na którymś rynku w regionie. Możliwe jest także wpuszczenie partnera do rafinerii w Lotosie, by w ten sposób oddać część produkcji i tym samym części hurtowej.
Słowa kluczowe: fuzja Lotosu i Orlenu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.