Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Ustawa o elektromobilności przeszła w Senacie

W piątek Senat bez poprawek przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Za ustawą głosowało 61 senatorów, 27 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Nowe przepisy przewidują system zachęt, m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in (PHEV), zwolnienie ich z opłat za parkowanie, większe odpisy amortyzacyjne dla firm. Ustawa zakłada też m.in. budowę sieci bazowej infrastruktury dla paliw alternatywnych w aglomeracjach, na obszarach gęsto zaludnionych, oraz wzdłuż transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych, co ma pozwolić na swobodne przemieszczanie się pojazdów napędzanych tymi paliwami. Planuje się, że do końca 2020 r. powstanie 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną o normalnej mocy i 400 punktów ładowania dużej mocy oraz 70 punktów tankowania CNG (sprężonego gazu).

Ustawa uchwalana jest szybko, ponieważ  wprowadza także do polskiego prawa przepisy europejskiej dyrektywy ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Rząd w trakcie prac parlamentarnych podkreślał, że aby uniknąć ryzyka kar za nieterminowe wdrożenie tej dyrektywy, ustawa wejść w życie przed 1 lutego br.

Więcej w kategorii

Promocja dla posiadaczy aut na prąd - ładowanie tańsze o 35 proc.

Promocja dla posiadaczy aut na prąd - ładowanie tańsze o 35 proc.

Poza majówkowymi promocjami na paliwa tradycyjne, Grupa Orlen wystartowała z nową promocją dla użytkowników pojazdów elektrycznych, którzy korzystają z aplikacji Orlen Charge.

Dynamiczne ceny na stacjach ładowania aut elektrycznych

Dynamiczne ceny na stacjach ładowania aut elektrycznych

Tauron ogłosił wprowadzenie dynamicznych cen energii na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe rozwiązanie pozwoli użytkownikom aplikacji eTauron korzystać z niższych stawek w godzinach, gdy energia na rynku jest tańsza – informuje spółka w komunikacie.

Polska musi przyspieszyć rozwój sieci ładowania

Polska musi przyspieszyć rozwój sieci ładowania

Z najnowszego „Licznika AFIR” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności wynika, że rozwój sieci elektroenergetycznej w Polsce nie nadąża za wymaganiami unijnego rozporządzenia AFIR dotyczącymi infrastruktury paliw alternatywnych.

Zainteresowanie kanadyjskich kierowców pojazdami elektrycznymi nadal spada

Zainteresowanie kanadyjskich kierowców pojazdami elektrycznymi nadal spada

Jak wynika z badania AutoTrader, coraz mniej kanadyjskich konsumentów rozważa zakup pojazdu elektrycznego jako swojego kolejnego samochodu.