W Wielkiej Brytanii samochody ładują się energią słoneczną

W Wielkiej Brytanii powstała stacja umożliwiająca jednoczesne ładowanie 36 samochodów elektrycznych z mocą sięgającą aż 350 kW. Stację ładowania zasila instalacja fotowoltaiczna umieszczona na zadaszeniach stacji oraz farma fotowoltaiczna.

W Wielkiej Brytanii samochody ładują się energią słoneczną
Gridserve ma w planie uruchomienie w ciągu najbliższych pięciu lat ponad 100 podobnych stacji, a mają w tym pomóc środki pozyskane od inwestora - funduszu Hitachi Capital - a także od brytyjskiego rządu w ramach programu Innovate UK.

Pierwsza z sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które chce uruchomić brytyjska firma Gridserve, powstała w Braintree w Essex. Dostępne w niej ładowarki dzięki wysokiej mocy są w stanie naładować w czasie zaledwie 20 minut samochodowe baterie do stanu umożliwiającego przejechanie 200 mil. Kierowcy w oczekiwaniu na naładowanie baterii mogą spędzić czas w kawiarni, na placu zabaw dla dzieci, czy nawet załatwić sprawy w znajdującej się na miejscu placówce pocztowej.

Cena ładowania wynosi na początek 0,24 funta za kWh (z VAT), czyli ok. 1,16 PLN/kWh. Docelowo operator stacji ma wprowadzić abonamenty z możliwością pobrania określonej ilości energii w niższej cenie.