MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Synetyczny gaz ziemny (SNG) stanowi nowe możliwości rozwoju rynku LPG po 2025 roku

Rynek LPG przechodzi przez znaczące zmiany i transformacje - w tym pakiet ustaw "Fit for 55". W rezultacie mogą one zmniejszyć jego zużycie oraz potencjalne podwyżki cen LPG po zakazie importu z Rosji i Białorusi. Jednak te ryzyka mają też szanse przynieść duże możliwości wzrostu rynku LPG w Polsce o 30-50 proc. do 2035 roku.

Często słyszy się lub czyta, że "Fit for 55" stanowi zagrożenie dla rynku LPG i prognozuje się zmniejszenie  udziału gazu płynnego w ciągu najbliższych 5-10 lat. Stopniowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i przesiadka z kotłów gazowych na rzecz pomp ciepła i fotowoltaiki z pewnością wpłynie na zmniejszenie popytu na LPG w sektorze domowym. Jednak dla przemysłu szybka zmiana z gazu na energię elektryczną nie jest możliwa, dlatego konieczne jest stworzenie warunków dla rynku LPG na zasadach zbliżonych do rynku gazu związanych z dotacjami na produkcję energii elektrycznej.

Produkcja energii elektrycznej

Zgodnie z danymi Instytutu Techniki Cieplnej, prognozuje się, że zapotrzebowanie na gaz do produkcji energii elektrycznej w Polsce wzrośnie z obecnych 3,3 mld m³ do 5,9 mld m³ w 2030 roku, aż do 7,6 mld m m³ w 2035 roku, a następnie spadnie do 6,8 mld m³ w 2040 roku. Potrzeba gazu do produkcji ciepła i kogeneracji w Polsce wzrośnie z obecnych 1,9 mld m³ do 4,5 mld m³ do 2035 roku, stopniowo zmniejszając się do zera do 2050 roku. Po 2035 roku zielony gaz (biometan, wodór, biogaz) zacznie zastępować gaz ziemny. Całkowite przewidywane zwiększenie zużycia gazu ziemnego do 2035 roku do 7 mld m³ dotyczy jedynie produkcji energii elektrycznej i produkcji ciepła z kogeneracją.
Jeśli uda się zastąpić w prognozach generacji energii elektrycznej do 2035 roku choćby 1 miliard metrów sześciennych gazu ziemnego gazem LPG do produkcji energii elektrycznej, oznacza to odpowiednio równowartość 720 tys. ton LPG. Po wprowadzeniu zakazu importu rosyjskiego LPG możliwa już będzie dyskusja z odpowiednimi stowarzyszeniami branżowymi oraz resortem energii na temat równych warunków dotacji dla produkcji energii elektrycznej z LPG.

Zapraszamy zainteresowanych na Forum Paliw Gazowych 2024, gdzie Świętosław Kariuk, Kierownik Sprzedaży w firmie I-Maximum sp. z o. o., wygłosi prezentację na temat "SNG - szansa rozwoju segmentu przemysłowego LPG", gdzie szczegółowo omówione zostaną nowe możliwości na rynku LPG. Więcej informacji na stronie: https://forumpaliwgazowych.pl

Porównanie rodzajów paliw do produkcji energii cieplnej

Pod koniec 2022 roku zanotowano duże zapotrzebowanie na rezerwowe systemy dostawy gazu dla zakładów szklarskich, głównie oparte na oleju napędowym i gazie płynnym (LPG). W 2024 roku, wraz ze spadkiem cen gazu ziemnego, popyt na projekty zastępowania go znacząco zmalał. Niemniej jednak kryzys gazowy wyraźnie pokazał, że rezerwowe paliwo jest niezbędne w przedsiębiorstwie. Firmy, które to wcześniej zrozumiały i zainstalowały systemy dostawy gazu LPG (SNG) do jesieni 2021 roku, mogły odzyskać inwestycje w ciągu kilku miesięcy pracy zakładu. 

Na wykresie poniżej przedstawione są ceny różnych dostępnych źródeł energii dla przemysłowych odbiorców, uwzględniając koszty transportu.
Źródło: http://i-maximum.com
Obecnie olej opałowy nadal pozostaje rezerwowym paliwem dla wielu zakładów szklarskich. Jednakże takie rozwiązanie jest niezgodne z zobowiązaniami wynikającymi z pakietu legislacyjnego "Fit for 55" - zestawu przepisów Unii Europejskiej mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Ponadto jest to rozwiązanie ekonomicznie nieopłacalne ze względu na wysokie koszty oleju opałowego w przypadku długotrwałego stosowania.
LNG (skroplony gaz ziemny) może stanowić rozwiązanie dla problemu rezerwowego źródła energii, ale koszty inwestycji i trudności z logistyką dostaw gazu podważają atrakcyjność tego rodzaju paliwa.


Kierownik Sprzedaży
I-Maximum sp. z o.o.
Na przykład, dla zasilania kotła parowego o mocy 30 000 kW z gazowym palnikiem przez 24 godziny potrzebne będzie 54 tony LNG, co odpowiada 2 zbiornikom LNG o pojemności 50 000 litrów każdy. Koszt kompleksowego projektu dostawy LNG "pod klucz" z terminalem regazyfikacji i instalacją wyniesie ponad 2 miliony euro. Podobne wyposażenie i realizacja całego projektu na LPG będą kosztować od 500 do 600 tysięcy euro. Projekt z wykorzystaniem SNG może kosztować do 1 miliona euro, w zależności od rodzaju SNG-blendera, kompresora powietrza i wyboru systemu Peak Shaving.

LPG stanowi optymalne rozwiązanie z punktu widzenia ekologii oraz wymaga mniejszych inwestycji w instalację, o 2-4 razy mniejszych niż w przypadku LNG. Jednakże korzystanie z propanu (bez domieszki powietrza) wymaga wymiany lub regulacji palników gazowych oraz układów gazowych kompresorów w silnikach spalinowych. Systemy SNG rozwiązują problemy związane ze zmniejszaniem i zastępowaniem zużycia gazu ziemnego. 

Mieszając propan z powietrzem (PROPAN+AIR), rozwiązujemy problemy przedsiębiorstw energetycznych związane z koniecznością zatrzymywania procesów technologicznych i wymianą palników gazowych na kotłach parowych, a także dostosowaniem silników tłokowych w elektrowniach gazowych.

Czym jest SNG?

SNG, czyli syntetyczny gaz ziemny, to gaz uzyskiwany poprzez mieszanie powietrza (AIR) z gazem LPG, który ma taką samą wartość opałową jak metan (gaz ziemny). Mieszankę gazu SNG można stosować w palnikach jako bezpośredni substytut gazu ziemnego, bez potrzeby zmiany lub wymiany palników. Systemy SNG są szeroko stosowane w Azji, Ameryce Południowej i Północnej. W niektórych krajach stosowanie systemów SNG jest obowiązkowe w projektach dotyczących gazociągów gazu ziemnego w celu uniknięcia potencjalnych sytuacji awaryjnych, takich jak odcięcie gazu, spadek ciśnienia i wartości opałowej gazu. W Europie po raz pierwszy zaczęto zwracać uwagę na SNG w czasie nagłego wzrostu cen gazu ziemnego w latach 2021-2022.

Jakie są główne elementy systemu SNG?


Składowe instalacji to:
  1. Zbiorniki LPG nadziemne lub podziemne.
  2. Pompa do ciekłego gazu zapewniająca stabilne ciśnienie, zaleca się stosowanie dwóch - jednej jako zapasowej.
  3. Parownik LPG, gdzie zachodzi przemiana z ciekłego LPG na gazowy. Zaleca się wybór autonomicznego parownika, który nie wymaga zasilania elektrycznego, na przykład modelu KBV.
  4. Mikser SNG (SNG-blender) z opcją automatycznego mieszania - główny element systemu, w którym LPG jest mieszane z powietrzem.
  5. Sprężarka powietrzna ze zbiornikiem.
  6. Buforowy zbiornik SNG w razie potrzeby.
Finalnie gaz syntetyczny jest dostarczany do istniejącej sieci gazowej.

I-MAXIMUM

W Polsce pojawił się pierwszy producent mikserów gazowych - firma I-Maximum sp. z o.o., która zaprasza na prezentację swojej nowej produkcji SNG-blenderów niedaleko Warszawy dnia 26 kwietnia 2024 roku.


Misją I-maximum jest przyspieszenie transformacji przedsiębiorstw na Syntetyczny Gaz Ziemny (SNG) oparty na LPG i powietrzu, z planami zastąpienia LPG gazem bioLPG w przyszłości. Nasze przedsiębiorstwo oferuje kompleksowe usługi obejmujące projektowanie, sprzedaż urządzeń oraz instalację systemów gazowych opartych na LPG i SNG dla przedsiębiorstw przemysłowych oraz rolniczych. Dodatkowo produkujemy na zamówienie blendery gazowe (miksery) o ciśnieniu roboczym do 40 barów, przeznaczone dla różnych rodzajów gazów, w tym wodoru, biometanu, gazu ziemnego, LPG i innych.

CZY ZDARZY SIĘ PONOWNY KRYZYS ENERGETYCZNY?

Światowe ceny gazu ziemnego ustabilizowały się po kryzysie gazowym w latach 2021-2022. Niemniej jednak trwająca wojna na Ukrainie i zagrożenie konfliktem w Europie sprawiają, że rynek energetyczny pozostaje niezwykle delikatny i trudny do przewidzenia. Zakończenie umowy tranzytowej między Ukrainą a Rosją pod koniec 2024 roku prawdopodobnie spowoduje znaczące zmiany w cenach gazu, chociaż media spekulują na temat ewentualnych alternatywnych opcji tranzytu z umowami zawieranymi przez kraje europejskie. Niemniej jednak przedsiębiorcy i politycy powinni pamiętać, że Rosja nie zawsze działa zgodnie z ustalonymi regułami, często wywołując kryzysy energetyczne.

Poniżej znajduje się wykres oparty na notowaniach TTF i Argus (daf Brest) za lata 2021-2023.
TTF – The Title Transfer Facility - to wirtualne miejsce handlu gazem ziemnym w Holandii.
Argus (daf Brest) - codzienne notowania cen skroplonego gazu na granicy białorusko-polskiej.

Więcej w kategorii

Petroleum Ukraine 2024 po raz kolejny w Warszawie

Petroleum Ukraine 2024 po raz kolejny w Warszawie

Międzynarodowa konferencja 'Petroleum Ukraine' odbędzie się 18 czerwca 2024 roku. Program forum obejmie najważniejsze kwestie rynku paliw, takie jak dywersyfikacja dostaw oleju napędowego, polityka sankcji UE, możliwości skutecznej interakcji z ukraińskimi firmami.

Tankuj i zyskuj dodatkowe korzyści na stacjach Circle K

Tankuj i zyskuj dodatkowe korzyści na stacjach Circle K

Na stacjach Circle K rusza akcja „Tankujesz, zyskujesz”. Klienci będą mogli skorzystać z promocyjnej ceny aromatycznej kawy oraz dostępnych wariantów Hot Dogów przy zatankowaniu min. 20 litrów dowolnego paliwa miles® oraz milesPLUS®. Oferta obowiązuje z kartą lojalnościową EXTRA i potrwa do połowy kwietnia br.

Program Partnerski ENERGIA PALIW
Pozostałe aktualności
Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Kto dostarczy kawę dla Orlenu?

Kto dostarczy kawę dla Orlenu?

Wizyta na stacji paliw poza tankowaniem często kojarzy się z zakupem kawy. Orlen – posiadający największą sieć stacji paliw w Polsce ogłosił postępowanie, w którym chce przeanalizować rynek dostawców kawy ziarnistej do sprzedaży w jego punktach detalicznych pod marką własną.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Rosja przekroczyła w maju limity ustalone w ramach OPEC+

Rosja przekroczyła w maju limity ustalone w ramach OPEC+

Rosja pozostaje zaangażowana w porozumienie OPEC+ i w czerwcu rozwiąże problem nadprodukcji ropy naftowej, podało rosyjskie Ministerstwo Energii.

Branża naftowa kontra samochody elektryczne w USA

Branża naftowa kontra samochody elektryczne w USA

Amerykańska organizacja reprezentująca firmy zajmujące się handlem ropą naftową składa pozew w celu złagodzenia obowiązkowej sprzedaży pojazdów elektrycznych.