e-petrol.pl: ceny na stacjach wyraźnie niższe niż przed rokiem

Początek roku szkolnego to czas zwiększonych wydatków dla rodziców blisko 5 milionów uczniów. W tym roku ulgą dla domowych budżetów, poza darmowym podręcznikiem dla pierwszoklasistów, będą też ceny paliw na stacjach zdecydowanie niższe niż na początku września 2013 r.

Ostatnie dni wakacji i początek nowego roku szkolnego są dla kierowców znacznie tańsze niż przed rokiem. W pierwszym tygodniu września średnia cena benzyny bezołowiowej 95  jest niższa o 29 groszy na litrze. W przypadku oleju napędowego obniżka jest wyraźniejsza i sięga 38 groszy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda za to w przypadku LPG. Autogaz przy średniej cenie 2,65 PLN/l jest droższy o 29 groszy, czyli ponad 10 proc. 

Rafinerie podnoszą ceny

Na hurtowym rynku paliw powoli zaczyna być widoczny wpływ sytuacji na rynku walutowym. Postępujące osłabienie złotówki, szczególnie mocno widoczne w relacji do dolara, przekłada się na wzrosty w cennikach krajowych rafinerii. Ich skala nie jest jednak duża, bo notowania ropy na światowych giełdach utrzymują się blisko tegorocznych minimów. 

Na przestrzeni ostatniego tygodnia 95-oktanowa odmiana benzyny bezołowiowej 95 podrożała o 15,60 PLN i kosztuje średnio w hurcie 4245,00 PLN/metr sześc. Olej napędowy w porównaniu z ubiegłym piątkiem jest droższy o 18,40 PLN. Średnia cena metra sześciennego tego paliwa w cennikach rodzimych producentów wynosi aktualnie 4151,80 PLN. 

Diesel pogłębia tegoroczne minima na stacjach

Piąty tydzień z rzędu na stacjach potaniał olej napędowy, który po jednogroszowej obniżce kosztuje średnio 5,21 PLN/l. Tanieje też autogaz, którego cena spadła o dwa grosze. Litr LPG to w Polsce średnio wydatek  rzędu 2,65 PLN. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się za to cena benzyny bezołowiowej 95, która wynosi 5,34 PLN/l. 

Nasza prognoza detalicznych cen paliw na najbliższy tydzień, która uwzględnia sytuację na rynku hurtowym i wysokość marż sprzedawców paliw, pokazuje, że przestrzeń do obniżek (za wyjątkiem LPG) została już wykorzystana. W najbliższych dniach możemy spodziewać się na stacjach stabilizacji oraz pierwszych prób podnoszenia cen. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: dla 95-oktanowej benzyny 5,31-5,39 PLN/l, dla oleju napędowego 5,20-5,29 PLN/l a dla autogazu 2,60-2,66 PLN/l.

Tydzień sporych niespodzianek

W tym tygodniu byliśmy świadkami istotnego ruchu w dół w cenach ropy Brent. Zbliżyła się ona do poziomu 100 USD za baryłkę, jednak w krótkim czasie z tego poziomu wzrosła ona ponownie w wycenach w rejon 2 USD za baryłkę. Wśród przyczyn takiej zmiany 2 września można mówić przede wszystkim o wyższej produkcji naftowej – taka informacja dotyczy np. krajów Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). 

Wśród informacji zasługujących na uwagę - produkcja w Nigerii wzrosła o 380 tys. baryłek dziennie do poziomu najwyższego od stycznia 2006. W tym momencie  - nawet mimo konfliktów w Iraku czy Libii krajom tym udaje się utrzymać stosunkowo wysoki poziom wydobycia (w Iraku większa część produkcji ulokowana jest w południowej części kraju, gdzie konflikt z fundamentalistami islamskimi jeszcze nie dotarł. Wydaje się, że wzrastająca podaż ropy – dotycząca właściwie całego globu – może zaznaczyć się w stabilizacji cen, dopóki żadne z konfliktów nie dotknie bezpośrednio wydobycia i eksportu.

Drugą niespodzianką tego tygodnia była wczorajsza zmiana stóp procentowych w strefie euro z 0,15 do 0,05 pkt., co wprawdzie dla ropy nie miało dużego znaczenia, ale odbiło się na kształtowaniu kursów walutowych (dla porównania relacja USD/PLN wczoraj wynosiła 3,1947 – dziś 3,2354 – co może mieć pośrednio wpływ na koszt zakupów surowcowych, a także odbić się na koszcie tankowania na polskich stacjach.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 8-14 września 2014 r.: 

Poniedziałek:
  • Chiny - Bilans handlu zagranicznego
  • Japonia - PKB (annualizowany) - fin. za II kw.
Wtorek:
  • Wielka Brytania - Produkcja przemysłowa
Czwartek:
  • Chiny - Inflacja CPI
  • Niemcy - Inflacja CPI
Piątek:
  • USA - Sprzedaż detaliczna

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

Dwaj znaczący gracze na rynku energetycznym w Ameryce Północnej - ConocoPhillips i Suncor, opublikowali wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku, które dzięki wzrostowi produkcji i solidnemu popytowi na produkty rafinowane przewyższyły oczekiwania analityków.

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy

Rząd Nigerii ogłosił nowy, ambitny cel produkcyjny dla krajowej spółki naftowej NNPC, zakładający osiągnięcie poziomu 2,5 miliona baryłek ropy dziennie do końca 2025 roku. To znaczne podniesienie wcześniejszego limitu, który wynosił 2 mln baryłek i został określony przez prezydenta.

TotalEnergies w Antwerpii zainwestuje w SAF i wodór

TotalEnergies w Antwerpii zainwestuje w SAF i wodór

TotalEnergies ogłosiło serię znaczących inwestycji w działającym od ponad 75 lat zakładzie w Antwerpii, dążąc do zapewnienia odporności i długoterminowej rentowności.

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN poinformował o rozpoczęciu kolejnej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu modernizacji rurociągów w miejscach ich przejść pod rzekami. Tym razem prace obejmą rurociąg paliwowy pod rzeką Rządzą na odcinku Mościska–Emilianów, w miejscowości Kraszew Stary (gm. Klembów).

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.