e-petrol: znów sześć złotych za litr

Tankujący w okresie okołoświątecznym kierowcy z pewnością przyglądają się bacznie ofertom poszczególnych stacji - w tym roku kilka dużych sieci proponuje rabaty lojalnościowe, sięgające nawet ponad 30 gr na litrze. To sporo, a zważywszy na ostatnią podwyżkę cen, z pewnością skuszą one wielu klientów.

Biorąc pod uwagę wzmożony ruch okołoświąteczny kierowców korzystających z aplikacji i rabatów nie zabraknie. Zmiany w górę, jakie zaszły w ostatnich dniach, tylko zachęcą Polaków do takiego kroku.

Benzyna znów przebiła 6 zł

W mijającym tygodniu średnia cena paliwa E10 wzrosła o 5 gr do poziomu 6,04 zł/l. Podobny ruch stał się udziałem 98-ki, która zdrożała o 4 gr do poziomu 6,83 zł/l. Niestety dwugroszową podwyżkę widać też w cenach diesla - kosztuje on 6,11 zł/l, a autogaz podrożał o 3 gr do poziomu 3,18 zł/l.

Najtaniej w tym tygodniu jest w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (5,95 zł/l Pb95, 6,07 zł/l diesla - taką cenę ma także województwo opolskie). Najwyższe rachunki za E10 są na Mazowszu (6,19 zł/l), a za olej napędowy na Lubelszczyźnie (6,25 zł/l).

Jakie ceny w rafineriach

Dzisiejsze rafineryjne ceny benzyny 98-oktanowej to 5097 zł/m sześc., a więc o ponad 10 zł więcej niż w weekend. Benzyna Pb95 kosztuje 4670 zł/m sześc., a dla diesla średnia wyniosła 4867 zł/m sześc. Olej opałowy wyceniany jest na 3577 zl/m sześc. Średnie destylaty od weekendu nieznacznie potaniały. Najbliższe zmiany hurtowe w rafineriach zobaczymy dopiero po okresie świątecznym.


Po ile zatankujemy w nowym roku?

Na okres między 30 grudnia 2024 i 5 stycznia 2025 spodziewamy się, że ceny Pb98 ulokują się w przedziale 6,77-6,89 zł/l, zaś benzyna 95-oktanowa będzie najczęściej sprzedawana w cenach 5,98-6,09 zł/l. Dla diesla przewidywany poziom cen jest nieco wyższy i wynosi 6,09-6,20 zł/l. Nieznaczna podwyżka dotyczyć może cen autogazu, który w omawianym okresie kosztować będzie 3,16-3,23 zł/l.


Spokojna końcówka roku na rynku naftowym

Od połowy grudnia na giełdzie naftowej w Londynie mamy do czynienia ze spadkową tendencją, ale skala przeceny nie jest duża. Notowania surowca pozostają w wąskim paśmie cenowym 72-75 dolarów, w trakcie ostatniej przedświątecznej sesji w przedpołudniowej części handlu baryłka ropy Brent kosztuje około 73 dolary.

Aktualne ceny surowca są nieco niższe od tych sprzed roku, kiedy w świątecznym tygodniu wahały się w rejonie 80 dolarów. Notowaniom ropy od dłuższego czasu ciąży słabość popytu na produkty naftowe, szczególnie w Chinach. Na przestrzeni ostatnich miesięcy nie zobaczyliśmy oczekiwanego ożywienia konsumpcji i nawet przy utrzymujących się ograniczeniach w wydobyciu, które są efektem porozumienia producentów surowca współpracujących w ramach grupy OPEC+, cena ropy nie zbliżyła się w mijającym roku do poziomu 100 dolarów.

Prognozy dla rynku naftowego na przyszły rok zakładają nadpodaż surowca, co przekłada się na optymistyczne dla kierowców prognozy cen. Banki i instytucje, monitorujące rynki energetyczne w najnowszych aktualizacjach swoich szacunków, przewidują, że ropa Brent będzie w przyszłym roku kosztować średnio około 65-75 dolarów i są to poziomy niższe od tegorocznej średniej.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl



Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 30 grudnia 2024 – 5 stycznia 2025:

Poniedziałek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu

Czwartek
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – indeks ISM dla przemysłu
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: taniej nie będzie

e-petrol.pl: taniej nie będzie

W połowie lipca na stacjach paliw zanotowaliśmy spadek cen benzyny i autogazu. Więcej za tankowanie płacą za to kierowcy samochodów z silnikiem Diesla i olej napędowy jest najdroższy od marca tego roku. W najbliższych dniach na detalicznym rynku paliw taniej nie będzie, bo na światowych giełdach drożeje ropa naftowa, a złotówka osłabia się w relacji do amerykańskiego dolara.

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Amerykański koncern naftowy Chevron osiągnął poziom produkcji 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w Basenie Permskim – największym złożu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spółka zapowiada przejście z fazy wzrostu do fazy generowania gotówki.

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Lata szybkiego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych należą już do przeszłości — taką ocenę przedstawił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według ekspertów, kluczowy czynnik wzrostu, jakim były złoża łupkowe w Basenie Permskim, osiągnęły już dojrzałość, a niższe ceny surowca dodatkowo spowalniają rozwój sektora.

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras, państwowy koncern naftowy z Brazylii, zapowiedział możliwość przekierowania dostaw ropy naftowej z rynku amerykańskiego do Azji i krajów Pacyfiku. Decyzja ma związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone 50-procentowymi cłami na brazylijskie towary – poinformowała prezes spółki Magda Chambriar w rozmowie z agencją Reutera.

Są plany budowy rafinerii w stanie Gudżarat

Są plany budowy rafinerii w stanie Gudżarat

Państwowa indyjska spółka Oil and Natural Gas Corporation (ONGC) analizuje możliwość budowy rafinerii o wydajności 200–240 tys. baryłek dziennie w Jamnagarze, w zachodnim stanie Gudżarat – poinformowało w czwartek źródło zbliżone do sprawy.