e-petrol.pl: taniej nie będzie
2025-07-18 11:15 | e-petrol.plW połowie lipca na stacjach paliw zanotowaliśmy spadek cen benzyny i autogazu. Więcej za tankowanie płacą za to kierowcy samochodów z silnikiem Diesla i olej napędowy jest najdroższy od marca tego roku. W najbliższych dniach na detalicznym rynku paliw taniej nie będzie, bo na światowych giełdach drożeje ropa naftowa, a złotówka osłabia się w relacji do amerykańskiego dolara.

Hurtowe ceny paliw bez dużych zmian
W cennikach krajowych producentów paliw w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia ze stabilizacją. Hurtowe notowania 95-oktanowej benzyny, które aktualnie znajdują się na poziomie 4489,80 zł/metr sześcienny, są tylko o 2 złote wyższe niż w poprzedni piątek. W przypadku diesla na przestrzeni tygodnia średnia cena w hurcie spadła o 21,20 zł. Obecnie metr sześcienny oleju napędowego jest wyceniany przez rafinerie na 4768,60 zł.
Brak perspektyw na obniżki na stacjach
Mijający tydzień przyniósł spadek kosztów tankowania 95-oktanowej benzyny o 2 grosze i autogazu aż o 5 groszy. Aktualne średnie detaliczne ceny tych paliw to 5,89 zł/l i 2,69 zł/l. W przeciwnym kierunku poruszały się notowania oleju napędowego. Tankowanie tego paliwa jest droższe o 4 grosze, a jego cena na poziomie 6,09 zł/l jest najwyższa od połowy marca tego roku.
W najbliższych dniach zmienność cen paliw na stacjach powinna być ograniczona, m.in. z uwagi na stabilizację hurtowych notowań benzyny i diesla. W przypadku tego drugiego paliwa możemy zobaczyć wyhamowanie podwyżek, a przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień to: 5,84-5,96 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,02-6,15 zł/l i 2,65-2,72 zł/l dla autogazu.
Kurdystan i USA kształtują nastroje
Ostatnie sesje na rynku ropy przynoszą zwyżki, a głównym czynnikiem napędzającym wzrost cen są trwające już czwarty dzień ataki dronów na pola naftowe w irackim Kurdystanie. W wyniku tych ataków dzienna produkcja ropy w regionie spadła z około 280 tys. baryłek do zaledwie 140–150 tys. baryłek. Jak sugeruje agencja Reutera mogą stać za nimi milicje wspierane przez Iran — informuje agencja Reutera.
W tym tygodniu znacząca była także zmiana rezerw w USA. Według danych Energy Information Administration, zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,9 mln baryłek, znacznie więcej niż prognozowano. Może to wskazywać na większą aktywność rafinerii, ograniczoną podaż i rosnący popyt. Jednak wzrosty zapasów benzyny i oleju napędowego powyżej oczekiwań osłabiły potencjalny wzrost cen ropy, budząc obawy o spadek popytu w sezonie wakacyjnym. Odnośnie sytuacji w USA w ostatnich dniach Goldman Sachs ogłosił, że okres szybkiego wzrostu produkcji ropy w USA dobiegł końca. Główne złoża łupkowe w Basenie Permskim osiągnęły dojrzałość, a niskie ceny ropy spowalniają rozwój sektora. Eksperci przewidują spadek wydobycia w 2025 i 2026 roku, ponieważ amerykańscy producenci łupkowi są bardzo wrażliwi na zmiany cen i niechętni do zwiększania produkcji, mimo apeli politycznych.
Odnośnie globalnego popytu warto też przywołać najnowsze informacje z Chin - te w czerwcu 2025 roku znacząco zwiększyły import ropy, osiągając 12,14 mln baryłek dziennie – najwyższy poziom od dwóch lat i o 7,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W ujęciu miesięcznym oznacza to wzrost o 10,7 proc. Łącznie sprowadzono 49,9 mln ton ropy o wartości 24,21 mld USD. Od początku roku do czerwca import wyniósł 279,39 mln ton (11,27 mln baryłek dziennie), co oznacza wzrost o 1,4 proc. rok do roku.
Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 21-27 lipca 2025:
Poniedziałek
- USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
- USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym
- Francja - indeks PMI dla przemysłu wst.
- Niemcy - indeks PMI dla przemysłu wst.
- Niemcy - indeks PMI dla usług wst.
- strefa Euro - indeks PMI dla przemysłu wst.
- strefa Euro - decyzja ws. stóp procentowych
- USA - indeks PMI dla przemysłu wst.
- USA - indeks PMI dla usług wst.
- Niemcy - indeks instytutu Ifo
Więcej w kategorii

e-petrol.pl: taniej nie będzie
W połowie lipca na stacjach paliw zanotowaliśmy spadek cen benzyny i autogazu. Więcej za tankowanie płacą za to kierowcy samochodów z silnikiem Diesla i olej napędowy jest najdroższy od marca tego roku. W najbliższych dniach na detalicznym rynku paliw taniej nie będzie, bo na światowych giełdach drożeje ropa naftowa, a złotówka osłabia się w relacji do amerykańskiego dolara.
2025-07-18 / 11:15 | Biuletyn Tydzień na Rynku Paliw

e-petrol.pl: diesel znów drożeje
Na stacjach paliw zanotowaliśmy w tym tygodniu spadek cen benzyny, przy rosnących kosztach tankowania oleju napędowego. W efekcie obserwujemy pogłębiającą się rozbieżność w detalicznych notowaniach tych paliw, która sięga już 20 groszy na niekorzyść diesla.
2025-07-16 / 13:43 | Komentarz do cen detalicznych