Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: benzyny i diesel mogą w końcu nieco potanieć

e-petrol.pl
2020-09-04 / 10:52
e-petrol.pl: benzyny i diesel mogą w końcu nieco potanieć

Początek września przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stacjach paliw. Benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy podrożały zaledwie o grosz, a autogaz nie zmienił swojej ceny. W przyszłym tygodniu za sprawą zmian na rynku hurtowym, podwyżki cen paliw powinny się zatrzymać, a na niektórych obiektach kierowcy mogą nawet zatankować nieco taniej.

W dobiegającym końca tygodniu nasze krajowe rafinerie wprowadziły po pięć zmian cen i w ujęciu tydzień do tygodnia korekta w cenach jest widoczna szczególnie w przypadku benzyn. Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 jest dziś w sprzedaży hurtowej tańsza o 1,69 proc., czyli 59,20 zł netto/1000 l w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia i metr sześcienny tego paliwa kosztuje dziś 3454 zł netto. W tym samym okresie olej napędowy w rafineriach także potaniał o podobną wartość - 1,66 proc., co dało obniżkę o 55,60 zł, ale obecnie w hurcie paliwo to jest wciąż droższe od benzyny o ponad 160 zł netto - dziś jego średnia cena wynosi 3290 zł netto/1000 l. Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę PKN Orlen i Grupa Lotos wprowadzą kilku- lub kilkunastozłotowe obniżki do swoich cenników hurtowych. Takie decyzje rafinerii będą oznaczały, że ceny zarówno benzyny, jak i diesla na stacjach mogą nieznacznie spaść.

Na stacjach możemy czekać na niewielkie obniżki

Ze środowego notowania e-petrol.pl dotyczącego cen paliw na stacjach wynika, że zarówno popularna benzyna bezołowiowa 95, jak i diesel minimalnie tylko zmieniły swoje średnie ceny – zaledwie o grosz. Na przestrzeni ostatniego miesiąca ceny na stacjach wzrosły jednak wyraźnie, bo ok. 10 gr na litrze. Niezmienne, i to od ponad dwóch miesięcy, są ceny autogazu, który przeciętnie w kraju kosztuje 1,99 zł/l. 

Ostatnie korekty cen hurtowych w Orlenie i Lotosie mogą przynieść kierowcom w przyszłym tygodniu pewne wytchnienie. W drugim tygodniu września najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,38-4,49 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 4,29-4,40 zł/l. W przypadku tego paliwa szansa na spadki jest, bowiem marża stacji paliw na sprzedaży diesla jest na poziomie minimalnie wyższym, niż średnio w roku. Tankujący autogaz od kilku tygodni bez niepokoju o cenę podjeżdżają na stację, aby zaopatrzyć się w LPG. Paliwo to powinno także w przyszłym tygodniu utrzymać swoją obecną cenę i zachować wysoką konkurencyjną proporcję wobec benzyny. Obecnie cena gazu stanowi zaledwie 45 proc. ceny benzyny „95” i w perspektywie najbliższych kilku dni nie ma powodów, aby cena tej popularnej alternatywy wobec benzyny znacząco przekroczyła próg 2 zł za litr.Słabszy popyt na paliwa napędza spadek cen ropy naftowej

W ostatnich dniach na rynku naftowym dominują spadkowe nastroje i notowania ropy Brent na giełdzie w Londynie są na dobrej drodze do tego, aby zanotować największy tygodniowy spadek od ponad dwóch miesięcy. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent kosztuje blisko 44,50 USD, a najtaniej w mijającym tygodniu można było ją kupić w czwartek, kiedy w trakcie dnia jej cena spadła do 43,53 USD.

Ropa tanieje, bo inwestorzy obawiają się, że popyt na paliwa nie odbudowuje się tak szybko, jak oczekiwano. Wskazywać mogą na to opublikowane w tym tygodniu rządowe dane z USA, według których zapotrzebowanie na benzyny spadło w ujęciu tydzień do tygodnia. Do tego na półkuli północnej kończy się sezon letnich wyjazdów, kiedy zużycie paliw jest okresowo najwyższe. Niepokojące sygnały docierają też z Chin, gdzie według agencji Reutera po pięciu miesiącach wzrostów we wrześniu zobaczymy spadek importu surowca. 


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 7- 13 września 2020 r.:

Poniedziałek
•    Chiny – bilans handlu zagranicznego
•    Niemcy – produkcja przemysłowa

Wtorek
•    Japonia - PKB
•    Strefa euro - PKB

Środa
•    Chiny – inflacja konsumencka

Czwartek
•    Strefa euro – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
•    USA – inflacja konsumencka

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: paliwa tradycyjne tanieją na polskich stacjach

e-petrol.pl: paliwa tradycyjne tanieją na polskich stacjach

2020-10-16

W miarę wzrastania liczby zakażonych koronawirusem coraz bardziej uzasadniona mo...

e-petrol.pl: LPG drożeje - po raz pierwszy od lipca

e-petrol.pl: LPG drożeje - po raz pierwszy od lipca

2020-10-14

W trwającym właśnie 42. tygodniu roku zobaczyliśmy spadki cen Pb95 i ON, jednak ...

e-petrol.pl: autogaz będzie drożeć

e-petrol.pl: autogaz będzie drożeć

2020-10-09

Zmienność cen paliw na stacjach w ostatnim czasie nie jest duża. W mijającym tyg...

e-petrol.pl: cenowe niespodzianki na stacjach

e-petrol.pl: cenowe niespodzianki na stacjach

2020-10-07

W pierwszym tygodniu października tankujący benzynę Pb98 i olej napędowy mają po...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.