Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: autogaz podrożał, benzyna bez zmian

e-petrol.pl
2019-11-22 / 10:59
e-petrol.pl: autogaz podrożał, benzyna bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami zobaczyliśmy w mijającym tygodniu znaczące zwyżki cen detalicznych oleju napędowego i autogazu. Do niedawna marża stacyjników na tych paliwach była bliska zeru, podczas gdy na rynku hurtowym paliwa te drożały.

Ostatnie wydarzenia na rynku międzynarodowym mogą stanowić pewien impuls dla zwyżek - bowiem nowe otwarcie w negocjacjach Chin i USA oraz nadchodzące spotkanie OPEC będą mogły istotnie wpłynąć na dynamikę handlu. Na razie optymizm daje się zauważyć w rosnących cenach surowca.

Jakie ceny w rafineriach?

Najwyraźniejsza zmiana w cennikach hurtowych na przestrzeni ostatniego tygodnia dotyczy benzyny 98-oktanowej, która potaniała w tym czasie o 48 zł do poziomu 4032 zł/m sześc. W przypadku Pb95 zmiana jest niemal niezauważalna - od ubiegłej soboty obniżka wyniosła 9 zł, a dzisiejsza cena to 3889 zł/m sześc. W cenach diesla zmiana spadkowa wynosi 36,4 zł/m sześc., co daje nam dzisiaj cenę 4022,2 zł/m sześc. Dzisiejsza średnia cena hurtowa oleju opałowego wynosi 2646,6 zł/m sześc., czyli o 29,4 zł mniej niż w sobotę.

Dalsze zmiany na plus?

W dniach między 25 listopada i 1 grudnia spodziewamy się, że cena benzyny 98-oktanowej znajdzie się w przedziale 5,17-5,28 zł/l. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową, przewidujemy średni poziom cen 4,88-4,99 zł/l. Cena średnia dla paliwa dieslowskiego wyniesie natomiast 4,97-5,08 zł/l. Najwyraźniejsza zmiana "na plus" dotyczyć będzie LPG, które może kosztować między 2,11 i 2,17 zł/l.

Cena ropy najwyżej od końca września

Mijający tydzień na rynku naftowym w Londynie miał dwa oblicza. W jego pierwszej części ropa Brent taniała, spadając w środę przed południem w okolice poziomu 60,50 USD. Jednak już w czwartek za baryłkę surowca kupujący płacili nawet 64,03 USD. Dzisiaj przed południem cena ropy utrzymuje się w bezpośredniej bliskości poziomu 64 dolarów.

Decydujący wpływ na rozwój wydarzeń na giełdach naftowych w ostatnim czasie mają doniesienia dotyczące amerykańsko-chińskich negocjacji w sprawie porozumienia, które ma być pierwszym etapem normalizacji stosunków handlowych pomiędzy tymi krajami. W zależności od tonu medialnych spekulacji obserwujemy huśtawkę nastrojów wśród inwestorów.

Optymizm, który pojawił się przed weekendem m.in. za sprawą doniesień o chińskim zaproszeniu do kolejnej rundy bezpośrednich negocjacji, która miałaby się odbyć w Pekinie, pomógł ropie odrobić straty z początku tygodnia. Wsparciem dla wyższych cen ropy były też spekulacje przed grudniowym spotkaniem OPEC+. Według agencji Reutera nie ma na nim raczej szans na pogłębienie cięć wydobycia, ale uczestnicy porozumienia mają być skłonni do przedłużenia okresu jego obowiązywania do połowy przyszłego roku.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 25 – 30 listopada 2019:

Poniedziałek
•    Polska – sprzedaż detaliczna

Wtorek
•    USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board

Środa
•    USA – PKB
•    USA – zamówienia w przemyśle
•    USA  - Beżowa Księga

Czwartek
•    Niemcy – inflacja konsumencka

Piątek
•    Polska – PKB
•    Polska – inflacja konsumencka

Sobota
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

2020-01-15

Jak wynika z najnowszego monitoringu stacji paliw, zrealizowanego przez e-petrol...

e-petrol.pl: Iran już nie straszy...

e-petrol.pl: Iran już nie straszy...

2020-01-10

W tym tygodniu emocje związane z sytuacją w Iranie stygną – czego dowodem może b...

e-petrol.pl: irańskie emocje jeszcze nie dotarły na stacje paliw

e-petrol.pl: irańskie emocje jeszcze nie dotarły na stacje paliw

2020-01-08

Stagnacja w cenach benzyn jest zjawiskiem, którego można się było spodziewać. Ni...

e-petrol.pl: nerwowy początek roku

e-petrol.pl: nerwowy początek roku

2020-01-03

Ceny paliw na stacjach w ostatnich dniach rosną, a podwyżki szczególnie zauważal...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.