Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: stabilizacja na rynku detalicznym

e-petrol.pl
2019-07-12 / 11:03
e-petrol.pl: stabilizacja na rynku detalicznym

Polscy kierowcy nie muszą jeszcze obawiać się gwałtownego skoku zwyżkowego cen na naszych stacjach, jednak zejście poniżej 5 zł nie nastąpi. Mamy do czynienia ze stabilnością, jednak patrząc na rynek międzynarodowy - należy zrezygnować z optymizmu w sprawie możliwych spadków cen.

Warto mieć na uwadze sporą ilość prowzrostowych czynników na rynku międzynarodowym, które mogłyby wpływać także i na rynek polski - taka zmiana może wkrótce zaznaczyć się na rodzimym rynku detalicznym.

Rafinerie ponoszą ceny

Cena benzyny 98-oktanowej lokuje się dzisiaj na poziomie 4326 zł za metr sześc. - o blisko 70 zł więcej niż w miniony weekend. Jeszcze większa zmiana dotyczy Pb95, która podrożała o 87 zł do poziomu 4102,6 zł/m sześc. Niemal 50-złotowa zmiana zwyżkowa dotyczy natomiast oleju napędowego, który sprzedawany jest w średniej cenie 4003 zł/m sześc. Zwyżka nie ominęła także oleju opałowego, który kosztuje średnio 2600,6 zł/m sześc. - czyli o ponad 62 zł więcej niż w miniony weekend.

Prognozy niespecjalnie zmienne

W okresie między 15 i 21 lipca 2019 przewidujemy ulokowanie się cen benzyny 98-oktanowej w przedziale 5,45-5,56 zł/l, a dla benzyny 95-oktanowej spodziewamy się cen na poziomie 5,12-5,23 zł/l. Pewne spadkowe odchylenie jest możliwe w przypadku oleju napędowego, który kosztować będzie między 5,02 i 5,13 zł/l. W cenach autogazu możliwe jest obniżenie się cen - znajdą się one w przedziale 2,04-2,12 zł/l.

Ropa naftowa coraz droższa

Iran, spadające amerykańskie zapasy i tropikalny sztorm w rejonie Zatoki Meksykańskiej – kombinacja tych trzech czynników przyczyniła się do zanotowanego w mijającym tygodniu wzrostu cen ropy naftowej. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w ostatnich dniach w czwartek, kiedy jej cena przekroczyła poziom 67,50 USD. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahają się w rejonie 67 dolarów.

Opublikowane w ubiegły weekend informacje o rozpoczęciu przez Teheran wzbogacania uranu ponad poziom ustalony w międzynarodowym układzie i zapowiedź irańskich władz, że jeśli nie zostaną cofnięte sankcje wymierzone w ich sektor naftowy, to co 60 dni będą ograniczać swoje zobowiązania przyjęte w ramach międzynarodowego porozumienia, dały solidne fundamenty pod wzrost cen ropy w mijającym tygodniu.

W trakcie tygodnia pojawiły się kolejne niepokojące doniesienia w sprawie Iranu. Zatrzymanie jego zbiornikowca przez gibraltarską policję we współpracy z brytyjską marynarką wojenną i próba akcji odwetowej w rejonie Cieśniny Ormuz, gdzie miało dojść do próby przechwycenia brytyjskiego tankowca przez irańskie jednostki, dostarczyły kolejnych argumentów za wzrostem cen ropy. Podobnie jak wyraźny spadek rezerw surowca odnotowany w cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Energii.

Wsparciem dla wysokich cen ropy jest też ograniczenie produkcji w Zatoce Meksykańskiej, gdzie w związku z tropikalnym sztormem operatorzy platform wydobywczych ewakuowali załogi z kilkunastu jednostek. Według szacunków z czwartku wydobycie w tym regionie zmniejszyło się o ponad milion baryłek surowca.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 15-21 lipca 2019:

Poniedziałek
•    Chiny – PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka

Wtorek
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – produkcja przemysłowa

Środa
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA  - Beżowa Księga

Czwartek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Piątek
•    Polska – sprzedaż detaliczna

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: tańsze tankowanie przed nami

e-petrol.pl: tańsze tankowanie przed nami

2019-08-16

W ostatnich dniach zobaczyliśmy poważną obniżkę średnich cen na krajowym rynku d...

e-petrol.pl: tańsze wyjazdy na sierpniowy weekend

e-petrol.pl: tańsze wyjazdy na sierpniowy weekend

2019-08-14

W połowie sierpnia planujący wakacyjne lub weekendowe wyjazdy kierowcy mają spor...

e-petrol.pl: tankowanie może kosztować mniej

e-petrol.pl: tankowanie może kosztować mniej

2019-08-09

W mijającym tygodniu rynek cały czas pozostawał pod wpływem chińsko-amerykańskie...

e-petrol.pl: ceny autogazu cieszą kierowców

e-petrol.pl: ceny autogazu cieszą kierowców

2019-08-07

W pierwszych dniach sierpnia właściciele samochodów z instalacją LPG mają powody...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.