Magazyn Branżowych Inspiracji

Północny Szlak Morski służy do transportu ropy

Dostawy ropy wzdłuż Północnego Szlaku Morskiego w jesiennym okresie żeglugowym 2023 roku wyniosły 1,5 mln ton.

Rosatom ogłosił rekordowe wolumeny tranzytu na Północnym Szlaku Morskim w 2023 roku – 2,1 mln ton, a najważniejszym transportowanym towarem na tek trasie była właśnie ropa. Władimir Panow z Rosatomu w rozmowie z agencją Interfax powiedział, że w 2022 r. z różnych powodów tranzyt na Północnym Szlaku Morskim spadł o 90 proc. – do 200 tys. ton, ale w 2023 r., dzięki pracy z różnymi firmami, w tym zagranicznymi, wskaźniki tranzytu odbiły się, a nawet przekroczyły dane z 2022 roku, kiedy przez Północny Szlak Morski przeszło około 2 mln ton tranzytu. Transport ładunków obejmuje przepływ statków przez morza arktyczne Federacji Rosyjskiej z portami załadunku i rozładunku poza Północnym Szlakiem Morskim.

Zdaniem Panowa kluczowym ładunkiem tranzytowym w tym roku była ropa naftowa, z czego w ramach żeglugi letnio-jesiennej przewieziono około 1,5 mln ton. W tranzycie znalazło się także 350 tys. ton rudy żelaza, 140 tys. ton LNG.

Panow podkreśla, że eksperyment zwiększenia ruchu tranzytowego na Północnym Szlaku Morskim w okresie żeglugi letnio-wiosennej zakończył się sukcesem, a zainteresowani byli przekonani o efektywności transportu o tej porze roku. Ważne jednak pozostaje rozwiązanie kwestii dotacji pomocy dla lodołamaczy, gdyby nagle pojawiła się taka potrzeba, ponieważ przyroda i pogoda w Arktyce są nieprzewidywalne. Rosatom wysłał już do rządu propozycje dotacji na wsparcie lodołamaczy i czeka na zatwierdzenie swoich pomysłów – powiedział Panow.
Słowa kluczowe: