Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Kanadyjscy producenci ropy naftowej odczują spadek cen ropy

Boom na rynku sprzedaży praw do odwiertów w regionie naftowym Alberta w zachodniej Kanadzie słabnie w miarę spadku cen ropy naftowej. Jest to też powód spadku produkcji ropy z piasków roponośnych.

Według danych prowincji średnia cena dzierżawy gruntów pod zabudowę z piasków roponośnych spadła w tym roku do 771 dolarów kanadyjskich za hektar. To o 18 proc. mniej niż średnia z ubiegłego roku, która była najwyższa od 2007 r. W przypadku gruntów poza piaskami roponośnymi cena zmalała o 25 proc.

Spadek cen dzierżawy gruntów jest wczesnym sygnałem, że boom wiertniczy w Kanadzie, napędzany zakończeniem w ubiegłym roku rozbudowy rurociągu Trans Mountain, może dobiegać końca. Dzięki projektowi Trans Mountain producenci będą mogli zwiększyć dzienne zdolności transportowe o prawie 600 tys. baryłek ropy, a wiertacze zwiększyli produkcję i wykupili nowe miejsca wiertnicze, co spowodowało wzrost cen gruntów w 2024 r. Jednak szok spowodowany wprowadzeniem przez Donalda Trumpa globalnych taryf celnych i szybszym niż oczekiwano wzrostem produkcji OPEC+ doprowadził do spadku cen ropy do najniższego poziomu od czterech lat w ostatnich tygodniach, pisze Bloomberg.

Oczekuje się jednak, że kanadyjscy producenci będą nadal zwiększać produkcję w nadchodzących latach. Zdaniem Kevina Byrne’a, głównego analityka kanadyjskiego rynku ropy naftowej w S&P Global, niższe ceny ropy naftowej mogą zostać zrekompensowane większymi wolumenami wydobycia, a nowa instalacja do produkcji skroplonego gazu ziemnego w Kolumbii Brytyjskiej pobudzi wiercenia w bogatych w ropę obszarach zachodniej Kanady. Rozbudowę systemu transportowego planują Trans Mountain i Enbridge.

Według S&P Global Commodity Insights, produkcja z piasków roponośnych wzrośnie o około 500 tys. baryłek dziennie do 3,8 miliona baryłek dziennie do 2030 roku. Większość nowej ropy prawdopodobnie popłynie przez Trans Mountain do Pacyfiku, a temu może towarzyszyć wzrost wydobycia gazu, ponieważ pierwszy duży terminal LNG w Kanadzie ma zostać otwarty pod koniec tego roku.

Więcej w kategorii

Ceny arabskiej ropy dla Azji spadną do najniższego poziomu od pół roku

Ceny arabskiej ropy dla Azji spadną do najniższego poziomu od pół roku

Arabia Saudyjska może w lipcu obniżyć ceny surowca dla azjatyckich odbiorców do najniższego poziomu od stycznia. To efekt rosnącej podaży ropy na rynkach, w szczególności ze strony państw należących do sojuszu OPEC+.

Exxon chce opuścić Francję

Exxon chce opuścić Francję

Jak podaje agencja Bloomberg, ExxonMobil rozpoczął rozmowy w sprawie sprzedaży całości swoich 82,89 proc. udziałów w Esso SAF, francuskiej spółce specjalizującej się w produkcji i sprzedaży produktów naftowych, firmie North Atlantic France SAS.

OPEC+ rozważa zwiększenie wydobycia ropy naftowej w lipcu

OPEC+ rozważa zwiększenie wydobycia ropy naftowej w lipcu

Według źródeł agencji Reutera, OPEC+ prawdopodobnie zgodzi się w tym tygodniu na zwiększenie wydobycia ropy w lipcu. Ma być to odpowiedź na rosnący globalny popyt i wpisuje się w większy plan stopniowego wycofywania ograniczeń w produkcji, wprowadzonych w ostatnich latach.

Kanada przekierowuje eksport ropy naftowej do Chin

Kanada przekierowuje eksport ropy naftowej do Chin

Analitycy zauważają, że jeśli istnieje prawo niezamierzonych konsekwencji, to dobrym przykładem jest sposób, w jaki rynki towarowe dostosowują się zarówno do realiów, jak i postrzeganych zagrożeń wojny celnej rozpoczętej przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości
Pozostałe aktualności
Autobusy wodorowe we flocie PKS

Autobusy wodorowe we flocie PKS

PKS Rzeszów podpisał umowę na zakup sześciu autobusów zasilanych wodorem. Pojazdy o łącznej wartości blisko 23 mln zł dostarczy firma Daimler Buses Polska. To pierwszy przypadek w Polsce, gdy przewoźnik PKS nabywa autobusy wodorowe przeznaczone do przewozu pasażerów. Zakup został dofinansowany z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Sąd odrzucił apelację ws. ustalenia nieistnienia uchwały NWZ PGNiG S.A.

Sąd odrzucił apelację ws. ustalenia nieistnienia uchwały NWZ PGNiG S.A.

Spółka Orlen poinformowała, że Sąd Apelacyjny w Łodzi odrzucił apelację złożoną w sprawie o ustalenie nieistnienia uchwały nr 3/2022 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PGNiG S.A. Uchwała ta dotyczyła połączenia PGNiG S.A. z Orlen S.A. oraz wyrażenia zgody na zmiany w statucie spółki.

Nieważność uchwały WZA Orlenu ws. roszczeń wobec byłego zarządu Orlenu

Nieważność uchwały WZA Orlenu ws. roszczeń wobec byłego zarządu Orlenu

Sąd Okręgowy w Łodzi uwzględnił powództwo jednego z akcjonariuszy Orlenu, uznając za nieważną uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 2 grudnia 2024 roku. Dotyczyła ona upoważnienia obecnego zarządu do dochodzenia roszczeń wobec 13 byłych członków władz spółki, w tym m.in. byłego prezesa Daniela Obajtka. Orlen zapowiedział złożenie apelacji od wyroku.

PERN testuje procedury na wypadek pożaru

PERN testuje procedury na wypadek pożaru

W Bazie PERN w Miszewku Strzałkowskim przeprowadzono ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Baza 2025”. Ich głównym założeniem było przetestowanie skuteczności wewnętrznych i zewnętrznych planów operacyjno-ratowniczych w przypadku pożaru zbiornika ropy naftowej o pojemności 100 tysięcy metrów sześciennych.

Chiny mogą obniżyć import LPG drogą morską o 25 proc. w maju

Chiny mogą obniżyć import LPG drogą morską o 25 proc. w maju

Jak wynika z obliczeń agencji Reutera, w pierwszych czterech miesiącach 2025 r. Chiny zwiększyły import gazu LPG drogą morską o 5,3 proc. w ujęciu rok do roku, do 11,453 mln ton. Sprzedawcy spodziewają się jednak spadku popytu na gaz.