Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Autobusy wodorowe we flocie PKS

PKS Rzeszów podpisał umowę na zakup sześciu autobusów zasilanych wodorem. Pojazdy o łącznej wartości blisko 23 mln zł dostarczy firma Daimler Buses Polska. To pierwszy przypadek w Polsce, gdy przewoźnik PKS nabywa autobusy wodorowe przeznaczone do przewozu pasażerów. Zakup został dofinansowany z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Autobusy marki Mercedes mają wyjechać na podkarpackie trasy w czerwcu 2026 roku. Jak zaznaczył prezes PKS Rzeszów Piotr Klimczak, oferta Daimler Buses nie była najtańsza, ale uznana została za najbardziej korzystną pod względem technicznym i eksploatacyjnym.

Pojazdy będą niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i starszych pasażerów.  Zasięg autobusów, przy pełnym zbiorniku i naładowanej baterii, wyniesie około 500 km. Każdy pojazd będzie wyposażony w zbiornik mieszczący 25 kg wodoru oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa GSR-B, umożliwiające rozpoznawanie znaków drogowych i monitorowanie zmęczenia kierowcy. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów i otoczenia, zainstalowanych zostanie osiem kamer wewnętrznych i zewnętrznych.

W planach spółki jest także budowa własnej stacji tankowania wodoru na terenie zajezdni. Przetarg na dostawy paliwa ma zostać ogłoszony po zakończeniu inwestycji.



Więcej w kategorii

Nadchodzi era taryf dynamicznych ładowania elektryków

Nadchodzi era taryf dynamicznych ładowania elektryków

Kierowcy samochodów elektrycznych muszą przygotować się na wyższe koszty ładowania na publicznych stacjach. Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, po okresie promocji w pierwszej połowie 2025 roku, operatorzy podnoszą ceny i wprowadzają nowe modele rozliczeń.

Nowe rozdanie na rynku ładowarek

Nowe rozdanie na rynku ładowarek

Na polskim rynku szybkiego ładowania samochodów elektrycznych trwa wyścig o pozycję lidera. W „Pulsie Biznesu” czytamy, że portugalski Powerdot, który jeszcze niedawno był trzeci, dziś goni GreenWaya i zapowiada dalszą ekspansję.

Samochody elektryczne coraz mniej atrakcyjne dla firm

Samochody elektryczne coraz mniej atrakcyjne dla firm

Jak wynika z „Barometru Flotowego 2025” przygotowanego przez Arval Mobility Observatory, udział samochodów elektrycznych we flotach przedsiębiorstw zmniejszył się z 18 do 12 procent w ciągu roku. „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że główne powody tej sytuacji to wysokie ceny zakupu aut elektrycznych oraz niewystarczająca dostępność

Nabycie samochodów ciężarowych na prąd ze wsparciem NFOŚiGW

Nabycie samochodów ciężarowych na prąd ze wsparciem NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3”. Program ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wspieranie inwestycji obniżających zużycie paliw emisyjnych w