XXI Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Drastyczne zmiany w kierunakch chińskiego importu ropy

Chiński import rosyjskiej ropy naftowej spadł w kwietniu poniżej 2 mln baryłek dziennie (bpd), co stanowi obniżkę o 13 proc., podczas gdy import z Malezji, największego centrum przeładunkowego irańskiej ropy, wzrósł prawie dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Import ropy naftowej z Rosji, największego dostawcy Chin, spadł w kwietniu o 12,9 proc. w skali roku, do 1,96 mln baryłek dziennie, wynika z danych chińskich służb celnych w tonach przeliczonych na baryłki dziennie i opublikowanych przez agencję Reutera.

Sprzedaż rosyjska w Chinach w kwietniu również spadła w ujęciu miesięcznym o 5,8 proc. z 2,08 mln baryłek dziennie w marcu.

Agencja zauważyła, że w tym samym czasie chińskie dane celne nie wykazały importu ropy naftowej z Iranu, lecz wzrost o 96,9 proc. importu z Malezji, której wody są wykorzystywane do przeładunków statek-statek (STS) w celu ukrycia pochodzenia ropy naftowej.

Malezja stała się w kwietniu drugim co do wielkości dostawcą ropy naftowej do Chin, importując dziennie 1,93 mln baryłek chińskiej ropy. Na kolejnej pozycji była Arabia Saudyjska, w tym przypadku chiński import spadł o 12,8 proc. rok do roku do 1,35 mln baryłek dziennie.

Chiny przyspieszyły tempo importu ropy naftowej w marcu i kwietniu, jednak zwiększone zakupy tej wiosny niekoniecznie są oznaką ożywienia popytu na paliwo u największego importera ropy naftowej na świecie. Analitycy twierdzą, że bardziej prawdopodobne jest, iż chińskie rafinerie aktywnie gromadzą zapasy tańszej ropy naftowej, ponieważ istnieje duża niepewność co do ilości baryłek objętych sankcjami.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Aktywa Citgo mogą trafić do spółki powiązanej z wydobyciem złota

Aktywa Citgo mogą trafić do spółki powiązanej z wydobyciem złota

Spółka zależna funduszu Gold Reserve – Dalinar Energy Corporation – została wstępnie wybrana jako zwycięzca aukcji na zakup akcji PDV Holding, spółki-matki rafinerii Citgo Petroleum w USA.

ADNOC przywraca dostawy ropy Murban po czasowych cięciach

ADNOC przywraca dostawy ropy Murban po czasowych cięciach

Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) przywróciła większość dostaw ropy naftowej typu Murban w lipcu, po wcześniejszym ograniczeniu eksportu o 3–4 miliony baryłek w związku z konfliktem izraelsko-irańskim – poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła handlowe.

Kanadyjskie pole naftowe uwolniło rekordową ilość metanu

Kanadyjskie pole naftowe uwolniło rekordową ilość metanu

Na należącym do Cenovus Energy polu piasków roponośnych Christina Lake w kanadyjskiej Albercie doszło do największej emisji metanu od stycznia 2021 roku.

Barclays podnosi prognozy cen ropy Brent w związku z wyższym popytem globalnym

Barclays podnosi prognozy cen ropy Brent w związku z wyższym popytem globalnym

Barclays Bank skorygował w górę prognozy cen ropy Brent. Według najnowszych szacunków, średnia cena baryłki wyniesie 72 USD w 2025 r., co oznacza wzrost o 6 USD. Prognoza na 2026 r. została podniesiona o 10 USD, do poziomu 70 USD za baryłkę.