Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Chiny zwiększają import ropy i paliw

W czerwcu 2025 roku Chiny znacząco zwiększyły zakupy ropy naftowej i produktów naftowych. Według danych celnych, import ropy wyniósł 12,14 mln baryłek dziennie – to najwyższy poziom od dwóch lat i wzrost o 7,4 proc. w porównaniu z czerwcem 2024 roku. W ujęciu miesięcznym oznacza to skok o 10,7 proc.

Łączny wolumen importu ropy w czerwcu osiągnął 49,888 mln ton, o wartości 24,21 mld USD. Od początku 2025 roku do czerwca Chiny sprowadziły 279,39 mln ton surowca (11,27 mln baryłek dziennie), co oznacza roczny wzrost o 1,4 proc. Jednocześnie wartość zakupów spadła o 12 proc., do poziomu 147,79 mld USD, co wskazuje na niższe ceny kontraktowe.

Import produktów naftowych również wzrósł – w czerwcu wyniósł 3,38 mln ton, co daje 14 proc. wzrostu w ujęciu rocznym i 9 proc. więcej niż w maju. Wartość dostaw wyniosła 1,92 mld USD. Mimo tego półroczne dane pokazują spadek – łączny import paliw w pierwszej połowie 2025 roku był niższy o 22 proc. niż rok wcześniej, wynosząc 19,2 mln ton.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kazachstan zwiększa eksport ropy do Niemiec

Kazachstan zwiększa eksport ropy do Niemiec

W pierwszej połowie 2025 roku Kazachstan zwiększył eksport ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – poinformowała agencja Reutera, powołując się na dane spółki Kaztransoil.

Coraz bliżej porozumienia ws. obniżenia limitu cen rosyjskiej ropy

Coraz bliżej porozumienia ws. obniżenia limitu cen rosyjskiej ropy

Unijni wysłannicy są bliscy zatwierdzenia 18. pakietu sankcji wobec Rosji. Kluczowym elementem ma być nowy, obniżony limit cenowy na rosyjską ropę. Jak informuje agencja Reutera, propozycja zakłada elastyczny mechanizm ustalania ceny na poziomie o 15 procent niższym od średniej rynkowej z ostatnich trzech miesięcy.

Zmiana metodologii obliczania produkcji ropy

Zmiana metodologii obliczania produkcji ropy

Arabia Saudyjska zwróciła się do firm współpracujących z OPEC w zakresie niezależnych analiz produkcji ropy z prośbą o uwzględnienie alternatywnej metodyki obliczeń dla czerwca – poinformowała agencja Bloomberg.