Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Węgierski MOL może stracić 500 mln USD rocznie

Dyrektor generalny MOL Zsolt Hernadi powiedział, że obecnie nie ma gwarancji, że bez rosyjskiej ropy możliwe będzie pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładów na Węgrzech i Słowacji.

Całkowite zaprzestanie dostaw rosyjskiej ropy naftowej może skutkować stratami węgierskiej spółki MOL rzędu 500-600 mln USD rocznie - zapowiedział prezes spółki Zsolt Hernadi, komentując inicjatywę Komisji Europejskiej, która proponuje wstrzymanie importu surowców energetycznych z Rosji przez państwa UE do końca 2027 roku.

Hernadi zauważył, że Węgry nadal otrzymują rosyjską ropę tranzytem przez Ukrainę przez południowy odcinek rurociągu „Przyjaźń”, gdyż kraj nie ma niezawodnego połączenia krajowego systemu rurociągów z siecią paneuropejską. Ponadto procesy technologiczne w zakładach MOL w Százhalombatta i Bratysławie ukierunkowane są przede wszystkim na przetwarzanie rosyjskich gatunków ropy naftowej.

Szef spółki ostrzegł, że przerwanie dostaw nie tylko doprowadzi do wzrostu wydatków państwa, ale również zmniejszy obciążenie rafinerii, co negatywnie wpłynie na ich rentowność. Według niego nawet częściowe ograniczenie zdolności produkcyjnych – o 10–20 proc. – spowoduje natychmiastową utratę rentowności działalności. Hernadi wyraził również wątpliwości co do możliwości utrzymania pełnej wydajności przedsiębiorstw węgierskich i słowackich bez wykorzystania rosyjskich surowców.

Więcej w kategorii

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) skrytykowało unijny obowiązek stosowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), twierdząc, że to kosztowna i nieskuteczna inicjatywa z punktu widzenia ochrony środowiska – podała w środę agencja Reutera.

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

We wtorek doszło do ataku drona na pole naftowe Sarsang w irackim Kurdystanie, w wyniku którego wstrzymano wydobycie ropy. W środę rano zatankowano natomiast kolejne pole, którego operatorem jest norweska spółka DNO.

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

W czerwcu 2025 r. kraje OPEC+ wyprodukowały łącznie 41,559 mln baryłek ropy dziennie – o 12 tys. baryłek mniej niż zakładały porozumienia produkcyjne, mimo ogólnego wzrostu wydobycia o 433 tys. baryłek dziennie.

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Premier Kazachstanu Olżas Bektenow zapewnił, że kraj pozostaje wierny porozumieniu OPEC+, mimo chwilowego przekroczenia limitów wydobycia ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XXI Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG