Nowy index Propan-Butan

Węgierski MOL może stracić 500 mln USD rocznie

Dyrektor generalny MOL Zsolt Hernadi powiedział, że obecnie nie ma gwarancji, że bez rosyjskiej ropy możliwe będzie pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładów na Węgrzech i Słowacji.

Całkowite zaprzestanie dostaw rosyjskiej ropy naftowej może skutkować stratami węgierskiej spółki MOL rzędu 500-600 mln USD rocznie - zapowiedział prezes spółki Zsolt Hernadi, komentując inicjatywę Komisji Europejskiej, która proponuje wstrzymanie importu surowców energetycznych z Rosji przez państwa UE do końca 2027 roku.

Hernadi zauważył, że Węgry nadal otrzymują rosyjską ropę tranzytem przez Ukrainę przez południowy odcinek rurociągu „Przyjaźń”, gdyż kraj nie ma niezawodnego połączenia krajowego systemu rurociągów z siecią paneuropejską. Ponadto procesy technologiczne w zakładach MOL w Százhalombatta i Bratysławie ukierunkowane są przede wszystkim na przetwarzanie rosyjskich gatunków ropy naftowej.

Szef spółki ostrzegł, że przerwanie dostaw nie tylko doprowadzi do wzrostu wydatków państwa, ale również zmniejszy obciążenie rafinerii, co negatywnie wpłynie na ich rentowność. Według niego nawet częściowe ograniczenie zdolności produkcyjnych – o 10–20 proc. – spowoduje natychmiastową utratę rentowności działalności. Hernadi wyraził również wątpliwości co do możliwości utrzymania pełnej wydajności przedsiębiorstw węgierskich i słowackich bez wykorzystania rosyjskich surowców.

Więcej w kategorii

Orlen odkrywa nowe złoże ropy na Morzu Norweskim

Orlen odkrywa nowe złoże ropy na Morzu Norweskim

Orlen Upstream Norway, we współpracy z partnerami koncesyjnymi, odkrył nowe złoże ropy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak podał Orlen w komunikacie, szacuje się, że złoże E-prospect zawiera od 3 do 7 mln baryłek ropy naftowej. Dodatkowo, podczas wierceń natrafiono na mniejsze złoże, które może skrywać do 2 mln baryłek.

OPEC+ ustali poziom produkcji ropy naftowej w lipcu na czerwcowym spotkaniu

OPEC+ ustali poziom produkcji ropy naftowej w lipcu na czerwcowym spotkaniu

Osiem krajów OPEC+, w tym Rosja i Arabia Saudyjska, planuje omówić parametry produkcji ropy naftowej na lipiec na spotkaniu zaplanowanym na 1 czerwca tego roku - poinformował wicepremier Rosji Aleksander Nowak.

Tania ropa problemem dla firm wydobywczych

Tania ropa problemem dla firm wydobywczych

Szefowie największych firm naftowych, takich jak ExxonMobil, Chevron, Shell, TotalEnergies i BP, przygotowują się na długi okres niskich cen ropy, podał dziennik „The Financial Times”.