Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Tania ropa problemem dla firm wydobywczych

Szefowie największych firm naftowych, takich jak ExxonMobil, Chevron, Shell, TotalEnergies i BP, przygotowują się na długi okres niskich cen ropy, podał dziennik „The Financial Times”.

W artykule zauważono, że na razie firmy próbują wykorzystać swoje wyniki kwartalne, aby uspokoić inwestorów i wykazać się stabilnością, nie podejmując decyzji o cięciu kosztów.

Prezes Exxon Darren Woods przypomniał, że firma, dysponująca aktywami o wartości 472 mld USD, już zmniejszyła wydatki o 13 mld USD i obecnie testuje scenariusze na światowym rynku ropy naftowej, które są uważane za poważniejsze niż okres ograniczeń pandemicznych.

Chevron, który prowadzi politykę cięć, poinformował inwestorów, że jego wolne przepływy pieniężne wynoszą już 9 mld USD przy cenie 60 USD za baryłkę. Firma uważa, że będzie w stanie wypłacić akcjonariuszom dywidendę nawet przy cenie 40 USD za baryłkę ropy, nie zmieniając kosztów. Shell również na razie wstrzymuje się ze wszystkimi swoimi planami inwestycyjnymi.

Prezes TotalEnergies Patrick Pouyanné powiedział, że nikt nie panikuje. Podkreślił, że Total nie obniżył dywidendy na podstawie wyników roku COVID-19.

Jednocześnie Wood Mackenzie twierdzi, że nakłady inwestycyjne pięciu największych firm naftowych osiągną w tym roku 98 mld USD. Do roku 2023 spadek wyniesie 5 proc.

Więcej w kategorii

Orlen odkrywa nowe złoże ropy na Morzu Norweskim

Orlen odkrywa nowe złoże ropy na Morzu Norweskim

Orlen Upstream Norway, we współpracy z partnerami koncesyjnymi, odkrył nowe złoże ropy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak podał Orlen w komunikacie, szacuje się, że złoże E-prospect zawiera od 3 do 7 mln baryłek ropy naftowej. Dodatkowo, podczas wierceń natrafiono na mniejsze złoże, które może skrywać do 2 mln baryłek.

OPEC+ ustali poziom produkcji ropy naftowej w lipcu na czerwcowym spotkaniu

OPEC+ ustali poziom produkcji ropy naftowej w lipcu na czerwcowym spotkaniu

Osiem krajów OPEC+, w tym Rosja i Arabia Saudyjska, planuje omówić parametry produkcji ropy naftowej na lipiec na spotkaniu zaplanowanym na 1 czerwca tego roku - poinformował wicepremier Rosji Aleksander Nowak.

Węgierski MOL może stracić 500 mln USD rocznie

Węgierski MOL może stracić 500 mln USD rocznie

Dyrektor generalny MOL Zsolt Hernadi powiedział, że obecnie nie ma gwarancji, że bez rosyjskiej ropy możliwe będzie pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładów na Węgrzech i Słowacji.