Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Arabia Saudyjska i Indie zbudują dwie rafinerie

Indie i Arabia Saudyjska zdecydowały się pogłębić swoje partnerstwo energetyczne, osiągając porozumienie w sprawie otwarcia dwóch rafinerii w Indiach.

Umowa o budowie rafinerii, ujawniona przez ambasadora Indii w Arabii Saudyjskiej, Suhela Ajaza Khana, została zawarta w kluczowym momencie, gdy oba kraje mierzą się z wyzwaniami gospodarczymi, związanymi m.in. z polityką celną USA.

Przed spotkaniem następcy tronu Arabii Saudyjskiej, księcia Mohammeda bin Salmana, z premierem Indii Narendrą Modim w Dżuddzie Modi wspomniał o potencjalnych wspólnych przedsięwzięciach w zakresie energii i petrochemii.

Wskazano, że współpraca ta może zapewnić obu stronom stabilność i bezpieczeństwo energetyczne, gdyż Indie odnotowują najwolniejszy wzrost gospodarczy od czterech lat, a Arabia Saudyjska zmaga się z potencjalną presją niskich cen ropy naftowej.

W 2019 r. następca tronu książę Mohammed zobowiązał się zainwestować w Indiach 100 mld USD (375 mld riali saudyjskich), z czego zrealizowano jedynie około 10 mld USD.

Więcej w kategorii

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy naftowej krajów OPEC nieznacznie zmniejszyła się w kwietniu, mimo zapowiedzi zwiększenia wydobycia – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Reutera.

MOL ze wzrostem na początku roku

MOL ze wzrostem na początku roku

Grupa MOL osiągnęła w I kwartale 2025 roku oczyszczoną EBITDA na poziomie 833 mln USD, co oznacza wzrost o 16 proc. w ujęciu rocznym – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej. Prognoza na cały rok przewiduje przekroczenie 3 mld USD.

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

Dwaj znaczący gracze na rynku energetycznym w Ameryce Północnej - ConocoPhillips i Suncor, opublikowali wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku, które dzięki wzrostowi produkcji i solidnemu popytowi na produkty rafinowane przewyższyły oczekiwania analityków.

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Według firmy Kpler, indonezyjski port Karimun gwałtownie zwiększył import paliw. Port stał się ważnym punktem przeładunkowym produktów naftowych, których kraj pochodzenia został zmieniony przed dostawą do klientów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe