Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.

Surowiec z projektów arktycznych stanowi jedną dziesiątą całej rosyjskiej ropy eksportowanej drogą morską. Wydobycie w Arktyce realizuje Gazprom Nieft, a spółka ta i jej jednostki zależne znajdują się na liście sankcji USA od 10 stycznia 2025 r.

Emma Lee, starsza analityczka firmy Vortexa, szacuje, że w zeszłym tygodniu za pośrednictwem transferów statek-statek (STS) dostarczono co najmniej 4 miliony baryłek ropy arktycznej, a w tym miesiącu na Morze Południowochińskie dotarło lub ma dotrzeć kolejne 16 milionów baryłek. Dla porównania, w marcu Chiny importowały zaledwie 250 tys. baryłek ropy dziennie z Arktyki.

Obecnie ropa arktyczna potrzebuje dwóch miesięcy, aby dotrzeć do Chin, gdyż tankowce przepływają przez Kanał Sueski, a przeładunek między statkami zwiększa koszty transportu. Natomiast krótsza Północna Droga Morska jest zamknięta do lipca, gdyż jest trudna do żeglugi w sezonie zimowym.

Jak twierdzą inwestorzy, lekka ropa arktyczna jest oferowana z dyskontem w stosunku do ropy Brent, po tym jak przed sankcjami była notowana z premią.
Indie, dotychczas największy nabywca ropy arktycznej, ograniczyły zakupy z powodu sankcji, twierdzą handlowcy i dodają, że ropa arktyczna trafiająca do Indii pochodzi głównie z Varandey, a dostarcza ją Litasco (spółka handlowa Lukoil).

Innymi nabywcami ropy arktycznej są Syria, która otrzymała pierwsze dostawy na początku tego roku, oraz Myanmar (Birma).
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe