Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Europejskie firmy kupią zielony wodór z Omanu

Firmy przemysłowe z Omanu, Niderlandów i Niemiec podpisały umowę o korytarzu transportowym dla ciekłego wodoru. Korytarz będzie ciągnął się od omańskiego portu Duqm do Amsterdamu i dalej do Niemiec, obejmując port w Duisburgu.

Projekt korytarza obejmuje infrastrukturę portowo-eksportową, sieci rurociągów i kolei do transportu gazowego i ciekłego wodoru – ma służyć do importu do Europy wodoru uzyskanego poprzez elektrolizę wody z wykorzystaniem wyłącznie odnawialnych źródeł energii.

Umowę podpisało 11 partnerów podczas wizyty sułtana Omanu w Niderlandach, a informację o tym podał jeden z uczestników projektu Tata Steel Nederland. Huta stali w IJmuiden (na zachód od Amsterdamu), będąca własnością Tata Steel Nederland, potrzebuje wodoru lub gazu ziemnego, aby uczynić swoją produkcję stali bardziej ekologiczną. Firma Tata Steel od dawna planowała dekarbonizację zakładu, który jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Niderlandach.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe