Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Cena ropy Brent może spaść do 58 USD w 2026 roku

Goldman Sachs przewiduje, że ceny ropy naftowej będą spadać do końca tego i przyszłego roku z powodu rosnącego ryzyka recesji i większej podaży ze strony grupy OPEC+.

Goldman Sachs opublikował swoją najnowszą prognozę 14 kwietnia. Wynika z niej, że średnia cena baryłki ropy Brent do końca 2025 roku wyniesie 63 USD, a ropy WTI – 59 USD. Do 2026 roku wartości te mogą spaść odpowiednio do 58 i 55 USD. Prognoza długoterminowego spadku cen ropy naftowej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem spowolnienia gospodarczego i ekspansji produkcji przez kraje OPEC+, podaje agencja Reutera.

W obliczu zaostrzających się napięć handlowych między największymi gospodarkami Stanów Zjednoczonych i Chin, prognozowany wzrost popytu na ropę naftową w okresie od końca 2024 r. do końca 2025 r. będzie ograniczony do skromnych 300 tys. baryłek dziennie. Eksperci banku zrewidowali swoje wcześniejsze szacunki, obniżając oczekiwania dotyczące globalnego zużycia w czwartym kwartale 2026 r. o 900 tys. baryłek dziennie - decyzja ta ma związek z nową rundą sporu taryfowego między Waszyngtonem a Pekinem.

Eksperci Goldman Sachs wskazują na powstanie znacznej nadwyżki podaży: w tym roku nierównowaga może wynieść 800 tys. baryłek dziennie, a do 2026 r. – 1,4 mln baryłek dziennie. Zdaniem analityków, sytuacja na rynku będzie ograniczać popyt, chociaż prognozowany wzrost globalnego wydobycia ropy naftowej jest już brany pod uwagę.

W ekstremalnym scenariuszu, zakładającym globalną recesję lub całkowite zniesienie dobrowolnych ograniczeń produkcji ropy naftowej OPEC+ o 2,2 mln baryłek dziennie, notowania ropy Brent mogłyby spaść do 40 USD za baryłkę w 2026 r., a jeśli te czynniki wystąpią jednocześnie – nawet poniżej tego poziomu.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe