Nowy index Propan-Butan

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Mimo ogłoszonego wstrzymania taryf celnych USA, ostatnia zmienność rynku i utrzymująca się niepewność będą miały dramatyczny wpływ na światowy popyt na produkty rafinowane, wynika z nowej analizy S&P Global Commodity Insights.

Powołując się na skrajną zmienność i niepewność dotyczącą polityki handlowej USA, w tym na to, czy 90-dniowe wstrzymanie taryf ogłoszone 9 kwietnia okaże się tymczasowe, nowy raport Global Crude Oil Markets stwierdza, że wzrost popytu na produkty rafinowane do końca 2025 r. może zostać ograniczony nawet o jedną trzecią i że nie można wykluczyć całkowitego spadku, jeśli zrealizują się bardziej drastyczne scenariusze taryfowe.

Jim Burkhard, wiceprezes i szef badań rynków ropy naftowej, energii i mobilności z S&P Global Commodity Insights uważa, że ekstremalna nieprzewidywalność będzie hamować ogólne inwestycje i konsumpcję w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata. Dopóki nie powróci jasność i pewność co do nowych zasad handlu, inwestorzy i konsumenci pozostaną w zawieszeniu.

Od 1 do 9 kwietnia cena ropy Brent, najważniejszego światowego benchmarku, spadła o 15 USD. Jednak to kontekst obecnej sytuacji — bardziej niż same ostatnie wahania cen — ma największe znaczenie, uważa S&P.

Autorzy raportu twierdzą, że tym, co wyróżnia obecną sytuację, jest skrajny poziom nieprzewidywalności. Bhushan Bahree, dyrektor wykonawczy Global Oil, S&P Global Commodity Insights wyjaśnił, że gwałtowny spadek cen ropy naftowej w ostatnich dniach, choć nie jest szczególnie niezwykły w ujęciu historycznym, jest wyjątkowy ze względu na zmieniający się kontekst, który odzwierciedla — ekstremalną niepewność, która obecnie przenika oczekiwania dotyczące handlu, dobrobytu gospodarczego i relacji między narodami świata. Istnieje poczucie, że krótkoterminowe konfrontacje i konflikty mogą szybko eskalować, wpędzając świat w niebezpieczne sytuacje.

Według analizy, rozwój sporu gospodarczego między USA a Chinami będzie kluczowym wyznacznikiem sytuacji na rynkach ropy naftowej.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe