Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Vitol odnotowuje spadek zysku

Należący do światowej czołówki trader surowcowy Vitol, osiągnął zysk netto w wysokości od 8 do 8,5 mld USD w 2024 r., co oznacza znaczny spadek w porównaniu z rekordowymi wynikami z 2022 i 2023 r., ale nadal znacznie wyprzedza rywali, podały dwa źródła branżowe zaznajomione z wynikami.

Handlowcy surowcami energetycznymi osiągnęli rekordowe zyski w latach 2022 i 2023, gdy rynek zaczął się odradzać po pandemii, a także musieli zmierzyć się z niedoborami gazu po inwazji Rosji na Ukrainę.

Łącznie z zyskiem netto wynoszącym 15 mld USD w 2022 r. i 13 mld USD w 2023 r., Vitol zarobił prawie 45 mld USD w ciągu ostatnich pięciu lat - kwoty, które wcześniej były nie do pomyślenia dla traderów ropy naftowej i mogły być wygenerowane jedynie przez gigantów naftowych.

Vitol od ponad dekady utrzymuje tytuł największego i najbardziej dochodowego tradera na świecie, ale przed pandemią jego roczne zyski wynosiły od 1 do 2 mld USD. Firmę zatrudnia od 400 do 500 pracowników, z których wielu to handlowcy, wynagradzani na podstawie swoich rocznych wyników.

Firma wypłaciła rekordową dywidendę w wysokości 6,5 mld USD swoim akcjonariuszom-pracownikom z wyników za 2023 r. Dywidenda za 2024 r. nie została jeszcze ogłoszona.

 

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe