Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Niski poziom wody utrudnia żeglugę po Renie w Niemczech

Z powodu suszy żegluga statków towarowych po rzece Ren w Niemczech z pełnym ładunkiem stała się niemożliwa, a do zwykłych stawek frachtowych doliczane są opłaty dodatkowe, poinformowano we wtorek.

Brak opadów w marcu spowodował, że Ren stał się płytki, co ograniczyło przepustowość kluczowego korytarza transportowego. Utrudnienia w żegludze stwarzają zagrożenia dla dostaw surowców przemysłowych – zbóż, węgla, rud metali i produktów naftowych, w tym oleju opałowego.

Agencja Reutera pisze, że firmy żeglugowe były zmuszone wprowadzić specjalne opłaty w celu zrekompensowania strat ekonomicznych wynikających z niedoładowania statków transportowych.

Sytuacja jest krytyczna na odcinku rzeki na południe od Duisburga i Kolonii, a utrudnienia występują w rejonie Kaub, gdzie ze względu na zwężenie koryta rzeki statki towarowe mogą zabierać na pokład nie więcej niż połowę standardowej objętości ładunku.

Prognozy meteorologów nie są zachęcające. W najbliższych dniach nie należy spodziewać się opadów, co wyklucza jakąkolwiek poprawę sytuacji w niedalekiej przyszłości.

Podobny kryzys latem 2022 r. sparaliżował łańcuchy logistyczne niemieckich firm. Ekstremalne upały i rekordowo niski poziom wody spowodowały zakłócenia w dostawach surowców, co doprowadziło do wstrzymania produkcji w wielu gałęziach przemysłu.

Ren, jedna z najważniejszych arterii europejskiego handlu, obsługuje aż 80 proc. krajowego ruchu towarowego w Niemczech. Zmniejszenie potencjału transportowego zmusza firmy do poszukiwania alternatywnych tras, co wydłuża czas dostaw i podnosi koszty operacyjne.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe