Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się 3 kwietnia

Osiem państw eksportujących ropę naftową zrzeszonych w OPEC+ spotka się 3 kwietnia, natomiast dwa dni później odbędzie się planowane posiedzenie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC) OPEC+.

Powody, dla których osiem krajów, które wcześniej zobowiązały się do dobrowolnego ograniczenia produkcji ropy naftowej, spotyka się właśnie teraz, nie zostały ujawnione. Istnieje możliwość, że kraje będą rozmawiać o rekompensatach za niewystarczająco zmniejszone wolumeny produkcji, co ma miejsce w przypadku wielu uczestników porozumienia.

Osiem krajów eksportujących ropę naftową, w tym Rosja, Arabia Saudyjska, Irak i Kazachstan, dobrowolnie ograniczyło swoją produkcję od początku ubiegłego roku – łącznie redukcja produkcji ropy wyniosła 2,2 mln baryłek dziennie. Wymagała tego sytuacja na światowym rynku ropy naftowej, którą należało zrównoważyć ze względu na słaby wzrost popytu na ropę naftową.

W 2024 roku podjęto decyzję o stopniowym odchodzeniu od ograniczeń, jednak czynniki geopolityczne i fundamentalne (wciąż słaby wzrost popytu) kilkakrotnie przesuwały termin rozpoczęcia rozszerzenia produkcji ropy w ramach umowy. Początkowo OPEC+ zdecydowało o zwiększeniu wydobycia w październiku, potem przełożyło ją na grudzień, potem na styczeń, a następnie na kwiecień. Oznacza to, że od kwietnia co miesiąc podaż będzie zwiększana o ok. 130-140 tys. baryłek dziennie. Całość 2,2 mln baryłek dziennie powróci na rynek jesienią 2026 roku.

Jednocześnie OPEC+ uważa, że wzrost ten może zostać w każdej chwili zatrzymany, a eksporterzy mogą ponownie ograniczyć produkcję ropy naftowej. Spotkanie komitetu ministerialnego OPEC+, który ma prawo rekomendować szerszej grupie zmiany w polityce produkcyjnej, zaplanowano wcześniej na 5 kwietnia, jednak według jednego ze źródeł może się ono odbyć również w czwartek.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Eneos stawia na LNG i SAF

Eneos stawia na LNG i SAF

Największy japoński przetwórca ropy naftowej - firma Eneos Holdings ogłosiła nowy trzyletni plan inwestycyjny, który zakłada zwiększenie zaangażowania w niskoemisyjne źródła energii, takie jak skroplony gaz ziemny (LNG) i zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Jednocześnie spółka zdecydowała się ograniczyć rozwój projektów

Hongrun wkrótce wznowi działalność nowo nabytej rafinerii

Hongrun wkrótce wznowi działalność nowo nabytej rafinerii

Niezależna spółka naftowa działająca we wschodnich Chinach, planuje ponownie uruchomić niedawno nabytą fabrykę Changyi Petrochemical już w tym miesiącu, podały agencji Reutera w piątek cztery źródła handlowe.

Dostawy ropy naftowej z Rosji do Chin mogą wzrosnąć o kolejne 2,5 mln ton do 2034 r.

Dostawy ropy naftowej z Rosji do Chin mogą wzrosnąć o kolejne 2,5 mln ton do 2034 r.

Zaktualizowany protokół rosyjsko-chińskiej umowy międzyrządowej przewiduje zwiększenie wolumenu sprzedaży ropy naftowej, podały agencje prasowe.

Indonezja chce importować więcej paliwa z USA

Indonezja chce importować więcej paliwa z USA

Indonezja planuje zmienić źródło importu części paliw z Singapuru na Stany Zjednoczone, poinformował w piątek minister energetyki tego kraju. Jest to część negocjacji w sprawie wysokich taryf celnych.