Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Turcja ograniczyła zakupy ropy i produktów naftowych

W pierwszym miesiącu tego roku Turcja zaimportowała o 2,4 proc. mniej ropy naftowej w ujęciu rocznym - 2,36 mln ton. W porównaniu do poziomu z grudnia spadek wyniósł 4,6 proc.

W styczniu Federacja Rosyjska wyeksportowała do Turcji około 1,4 miliona ton. Jest to o 7,9 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu, ale odpowiada wartościom z początku 2024 roku.

W tym samym czasie Irak odnotował gwałtowny wzrost eksportu do Turcji. Wysłano do tego kraju o 30,8 proc. więcej ropy naftowej niż w grudniu – 513,1 tys. ton. Kazachstan wysłał do Turcji 213,6 tys. ton, miesięczny wzrost wyniósł 8,2 proc.. Ponadto Ankara zakupiła 112 tysięcy ton ropy z Gujany.

W styczniu Turcja kupiła na rynkach zagranicznych o 16,2 proc. mniej oleju napędowego niż w grudniu. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 5,1 proc., do 966,3 tys. ton. Najwięcej pochodziło z Rosji, ok. 867 tys. ton. Na drugim miejscu znalazła się Grecja - 62,7 tys. ton, a na trzecim Indie - 24 tys. ton.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe