Shell Franczyza

Chiny wstrzymują zakupy ropy z Wenezueli po decyzji Trumpa

Na rynku ropy naftowej panuje zamieszanie – firmy czekają na wyjaśnienia Waszyngtonu w sprawie ceł dla nabywców wenezuelskiej ropy.

Zakupy wenezuelskiej ropy przez Chiny zostały we wtorek wstrzymane po tym, jak prezydent USA Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze nakładające 25-procentowe cła na nabywców ropy z Caracas. Informację tę opublikowała agencja Reutera, zaznaczając, że głównym nabywcą wenezuelskiego surowca są Chiny.

Agencja podkreśla, że nowe pomysły i działania Stanów Zjednoczonych były zaskoczeniem dla traderów ropy naftowej. Ciężką wenezuelską ropę klasy Merey kupują niezależne rafinerie, zwane czajnikami, wolumeny wynoszą ok. 503 tys. baryłek dziennie, co stanowi ok. 55 proc. całego wenezuelskiego eksportu ropy.

Co więcej, źródła agencji Reutera podały, że w 2024 r. pewna firma zbrojeniowa kupowała 42 tys. baryłek ropy dziennie, aby spłacić dług Caracas wobec Pekinu.

Chiny czekają teraz na wyjaśnienia, które pozwolą zminimalizować skutki tych ograniczeń. Biorąc pod uwagę nałożenie przez Stany Zjednoczone kolejnych sankcji na Iran, podażowa sytuacja w odniesieniu do ciężkich gatunków surowca stała się napięta.

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.