Nowy index Propan-Butan

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

W ramach rekompensaty Rosja zmniejszy wydobycie ponad dobrowolne ograniczenia o 25 tys. baryłek dziennie w marcu, o 51 tys. baryłek dziennie w kwietniu, a następnie zwiększy redukcję do 173 tys. baryłek dziennie we wrześniu 2025 r., w pełni wyrównując nadwyżkę produkcji ropy naftowej. Łącznie Federacja Rosyjska musi zrekompensować 706 tys. baryłek dziennie.

Natomiast Kazachstan, którego nadprodukcja wynosi 908 tys. baryłek dziennie, zamierza obniżyć produkcję do czerwca 2026 r. włącznie, przy czym w kwietniu zmniejszy produkcję o 53 tys. baryłek dziennie, do października – o 90 tys. baryłek dziennie, po czym wielkość redukcji będzie stopniowo spadać i wyniesie 36 tys. baryłek dziennie w czerwcu 2026 r.

Irak, musi zrekompensować olbrzymią kwotę 1,954 mln baryłek dziennie i również będzie ograniczał wydobycie do czerwca 2026 r., a wolumeny są stosunkowo równomiernie rozłożone według miesięcy — od 115 tys. baryłek dziennie do 130 tys. baryłek dziennie, plus lub minus 10 tys. baryłek dziennie z miesiąca na miesiąc.

Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej zdyscyplinowanych uczestników porozumienia OPEC+, choć znajduje się wśród państw, które nieznacznie przekroczyły przyznane limity. Saudyjczycy zmniejszą produkcję ropy naftowej o dodatkowe 15 tys., 9 tys. i 6 tys. baryłek dziennie w okresie marzec–maj, w pełni rekompensując wcześniej dozwolone przekroczenie kwot i ograniczeń.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe