Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Sinochem sprzedaje rafinerię w Szantung

Według czterech źródeł zaznajomionych ze sprawą oraz dokumentu aukcyjnego, wynika że niezależna rafineria Hongrun Petrochemical, działająca we wschodnich Chinach, zgodziła się nabyć upadłą rafinerię ropy naftowej prowadzoną przez państwową spółkę Sinochem Group w prowincji Szantung.

Changyi Petrochemical, zakład należący do Sinochem, zlokalizowany w chińskim centrum rafineryjnym Szantung, uzyskał najwyższą ofertę w wysokości około 2,98 miliarda juanów (411,82 mln dolarów) od nieznanej strony na aukcji, która zakończyła się 14 marca, jak wynika z dokumentu.

Zwycięzcą przetargu okazała się prywatna rafineria Hongrun Petrochemical z siedzibą w mieście Weifang, gdzie mieści się Changyi – podały źródła, które pragną zachować anonimowość, gdyż nie są upoważnione do udzielania wywiadów mediom.

Rafineria, która może przetworzyć około 160 tys. baryłek dziennie i która została zamknięta w ubiegłym roku, jest jednym z trzech zakładów Sinochem w prowincji Szantung, które w zeszłym roku zostały uznane przez lokalne sądy za upadłe z powodu długów i zaległości podatkowych.

Jak podaje agencja Reutera, cena sprzedaży stanowi mniej niż połowę 6,4 mld juanów, których Sinochem początkowo żądał w październiku ubiegłego roku.

Agencja zauważa, że niezależny sektor rafineryjny w Chinach stoi w obliczu konsolidacji z powodu słabego popytu, nadwyżki mocy produkcyjnych i bardziej rygorystycznych przepisów. 

Źródła podały, że Sinochem prowadzi rozmowy z dwiema prywatnymi rafineriami z prowincji Szantung w celu potencjalnej sprzedaży dwóch pozostałych upadłych zakładów, Huaxing Petrochemical i Zhenghe Petrochemical.

Więcej w kategorii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe