Nowy index Propan-Butan

Wenezuelska spółka PDVSA zastąpi Chevron

Państwowe przedsiębiorstwo PDVSA w Wenezueli opracowało trzy scenariusze operacyjne w ramach planu kontynuowania produkcji i eksportu ropy naftowej w ramach swojego największego joint venture z Chevronem po wygaśnięciu licencji amerykańskiego giganta na działalność w kraju w przyszłym miesiącu.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa dała w tym miesiącu firmie Chevron 30 dni do początku kwietnia na zakończenie wszystkich operacji związanych z ropą naftową i eksportem z Wenezueli, które obecnie są kierowane do Stanów Zjednoczonych na mocy licencji przyznanej w 2022 r.

Chevron jest obecny w tym objętym sankcjami przez Stany Zjednoczone kraju Ameryki Południowej poprzez spółki joint venture, w których PDVSA jest największym udziałowcem, a najważniejszym partnerstwem jest projekt Petropiar w rozległym Pasie Orinoko.

Jak czytamy w dokumencie, wenezuelska firma planuje produkować od 105 tys. do 138 tys. baryłek dziennie ciężkiej ropy Hamaca ze złoża Petropiar po wygaśnięciu koncesji Chevron, co będzie zgodne z poziomami produkcji z ostatnich miesięcy.

Część wydobytej ropy naftowej, której wielkość zależy od scenariusza, zostanie wysłana do krajowych rafinerii wraz z niektórymi produktami ubocznymi, takimi jak olej napędowy próżniowy, podczas gdy pozostała część zostanie wyeksportowana na rynki inne niż USA. Olej napędowy próżniowy umożliwia PDVSA produkcję benzyny niskooktanowej do dystrybucji krajowej.

Jak podało źródło zbliżone do działalności spółki, głównym celem PDVSA jest utrzymanie poziomu produkcji Petropiar i uniknięcie konieczności zatrzymania zakładu wzbogacania lub zamknięcia któregokolwiek z pól naftowych należących do spółki joint venture.

Aby poradzić sobie z ewentualnymi niedoborami rozcieńczalników potrzebnych do podtrzymania działalności Petropiar, PDVSA będzie poddawać recyklingowi większą część importowanej nafty, jednocześnie dostarczając do projektu inne rozcieńczalniki ze swojego największego kompleksu rafineryjnego, Paraguana.

Zgodnie z dokumentem, dynamiczny ruch tankowców, który obecnie umożliwia Chevronowi transport wenezuelskiej ropy naftowej między portami krajowymi przed eksportem, zostanie zminimalizowany.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe