Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Zamieszanie wokół zakresu i terminu wprowadzenia ceł

Donald Trump i inni urzędnicy administracji udzielali sprzecznych odpowiedzi na pytania, czy 25-procentowe cła na Meksyk i Kanadę będą uzupełnieniem tzw. wzajemnych taryf, powiązanych z barierami taryfowymi i pozataryfowymi nałożonymi na towary amerykańskie.

Prezydent USA powiedział, że nie wstrzyma ceł, ponieważ jego zdaniem Stany Zjednoczone były ofiarą lat złego traktowania ze strony jego sąsiadów. Po czym jednak poinformował, że cła na Meksyk i Kanadę zostaną wprowadzone 2 kwietnia.

Jak podała agencja Bloomberg, nie jest jasne, czy prezydent miał na myśli, że daje tym krajom dodatkowy czas, czy też połączył cła na Kanadę i Meksyk z odrębnym programem, opracowywanym przez Departament Handlu i Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych, który miałby nakładać tzw. wzajemne cła na kraje na całym świecie.

Komentarze prezydenta na temat terminu wprowadzenia taryf czasami wprowadzały zamieszanie na rynkach światowych, ponieważ mówił o kilku swoich planach taryfowych w tym samym czasie w odpowiedzi na pytania reporterów. Peso meksykańskie i dolar kanadyjski zyskały w środę po komentarzach Trumpa, które zdawały się wskazywać, że przesuwa termin wprowadzenia taryf na import z obu krajów.

Sekretarz handlu Howard Lutnick wtrącił się, mówiąc, że Kanada i Meksyk otrzymały 30-dniowe odroczenie, aby udowodnić, że skutecznie powstrzymały napływ migrantów i fentanylu do USA, i „jeśli im się to udało”, to Trump „da im spokój, albo nie”.

Prezydenta zapytano później, czy zdecydował się na konkretną taryfę dla Unii Europejskiej. Trump powiedział, że cła te będą wynosić 25 procent, ale potem zaczął wygłaszać uwagi na temat taryf na samochody i innych tematów.

Zdaniem analityków rynek trwa w niepewności z uwagi na ciągłe odsuwanie w czasie zapowiedzianych ceł.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe