Nowy index Propan-Butan

Serbia prowadzi rozmowy z USA i Rosją

Serbia prowadzi rozmowy z Waszyngtonem i Moskwą, które mają na celu uniknięcie amerykańskich sankcji wobec spółki naftowej NIS. Mogą one skutkować przerwami w dostawach ropy naftowej, poinformowała w środę minister energetyki Dubravka Djedovic Handanovic.

Rosyjskie spółki Gazprom Nieft i Gazprom posiadają odpowiednio 50 proc. i 6,15 proc. udziałów w spółce NIS, która zarządza jedyną serbską rafinerią w Pancevie, tuż za Belgradem.

USA nałożyły sankcje na rosyjski sektor naftowy 10 stycznia i dały Gazprom Neft 45 dni na wycofanie się z NIS. Termin upływa rano w czwartek, powiedział Djedovic Handanovic w transmisji telewizyjnej w środę. Dodał, że prowadzone są rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją w celu znalezienia rozwiązania.

Serbia, historyczny sojusznik Rosji, złożyła formalny wniosek do Departamentu Skarbu USA o uchylenie sankcji na okres 90 dni, aby umożliwić rozważenie „zrównoważonego rozwiązania, które doprowadziłoby do zniesienia sankcji”. Brak uzyskania zwolnienia stanowiłby poważne ryzyko dla importu ropy naftowej, ponieważ NIS, która zaopatruje około 80 proc. krajowego rynku detalicznego w ropę naftową i produkty pochodne gazu, nie byłaby w stanie importować ropy naftowej za pośrednictwem chorwackiego operatora rurociągów Janaf.

Rząd zapewnił, że zabezpieczono wystarczająco dużo rezerw, aby zaopatrzyć rynek w paliwo na co najmniej trzy miesiące.

Agencja Reutera podała w środę po południu, że rosyjski Gazprom Neft przeniósł część swoich udziałów w NIS. Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez belgradzką giełdę papierów wartościowych BELEX, Gazprom Neft zmniejszył swoje udziały w NIS z 50 proc. do 44,85 proc. Jednocześnie Gazprom zwiększył swoje udziały w serbskiej spółce naftowej z 6,15 proc. do 11,3 proc.

Zmiany oznaczają, że Gazprom Neft nie ma już bezwzględnej większości w spółce NIS, która zarządza jedyną serbską rafinerią ropy naftowej pod Belgradem.

Więcej w kategorii

Kraje Unii Europejskiej bez rosyjskich paliw kopalnych

Kraje Unii Europejskiej bez rosyjskich paliw kopalnych

Komisja Europejska (KE) planuje w maju ogłosić szczegółowy plan stopniowego wycofywania wszystkich importowanych paliw kopalnych z Rosji.

Trzech kolejnych rosyjskich ubezpieczycieli tankowców ubiega się o aprobatę Indii

Trzech kolejnych rosyjskich ubezpieczycieli tankowców ubiega się o aprobatę Indii

Agencja Reutera podała, że trzy kolejne rosyjskie firmy ubezpieczeniowe zwróciły się do władz w New Delhi o zgodę na współpracę z tankowcami dostarczającymi rosyjską ropę do indyjskich portów.

Chevron wciąż wierzy w afrykańskie złoża

Chevron wciąż wierzy w afrykańskie złoża

Amerykańska firma Chevron kontynuuje eksplorację złóż na morzu w Namibii, mimo że jej pierwszy odwiert w Orange Basin okazał się suchy.

Arabia Saudyjska i Indie zbudują dwie rafinerie

Arabia Saudyjska i Indie zbudują dwie rafinerie

Indie i Arabia Saudyjska zdecydowały się pogłębić swoje partnerstwo energetyczne, osiągając porozumienie w sprawie otwarcia dwóch rafinerii w Indiach.