Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Serbia prowadzi rozmowy z USA i Rosją

Serbia prowadzi rozmowy z Waszyngtonem i Moskwą, które mają na celu uniknięcie amerykańskich sankcji wobec spółki naftowej NIS. Mogą one skutkować przerwami w dostawach ropy naftowej, poinformowała w środę minister energetyki Dubravka Djedovic Handanovic.

Rosyjskie spółki Gazprom Nieft i Gazprom posiadają odpowiednio 50 proc. i 6,15 proc. udziałów w spółce NIS, która zarządza jedyną serbską rafinerią w Pancevie, tuż za Belgradem.

USA nałożyły sankcje na rosyjski sektor naftowy 10 stycznia i dały Gazprom Neft 45 dni na wycofanie się z NIS. Termin upływa rano w czwartek, powiedział Djedovic Handanovic w transmisji telewizyjnej w środę. Dodał, że prowadzone są rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją w celu znalezienia rozwiązania.

Serbia, historyczny sojusznik Rosji, złożyła formalny wniosek do Departamentu Skarbu USA o uchylenie sankcji na okres 90 dni, aby umożliwić rozważenie „zrównoważonego rozwiązania, które doprowadziłoby do zniesienia sankcji”. Brak uzyskania zwolnienia stanowiłby poważne ryzyko dla importu ropy naftowej, ponieważ NIS, która zaopatruje około 80 proc. krajowego rynku detalicznego w ropę naftową i produkty pochodne gazu, nie byłaby w stanie importować ropy naftowej za pośrednictwem chorwackiego operatora rurociągów Janaf.

Rząd zapewnił, że zabezpieczono wystarczająco dużo rezerw, aby zaopatrzyć rynek w paliwo na co najmniej trzy miesiące.

Agencja Reutera podała w środę po południu, że rosyjski Gazprom Neft przeniósł część swoich udziałów w NIS. Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez belgradzką giełdę papierów wartościowych BELEX, Gazprom Neft zmniejszył swoje udziały w NIS z 50 proc. do 44,85 proc. Jednocześnie Gazprom zwiększył swoje udziały w serbskiej spółce naftowej z 6,15 proc. do 11,3 proc.

Zmiany oznaczają, że Gazprom Neft nie ma już bezwzględnej większości w spółce NIS, która zarządza jedyną serbską rafinerią ropy naftowej pod Belgradem.

Więcej w kategorii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe