Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

MOL podał wyniki finansowe i ogłosił plany

Grupa MOL zakończyła 2024 rok z oczyszczonym wynikiem EBITDA na poziomie 3,073 mld USD, co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu do 3,093 mld USD uzyskanych w 2023 roku. Szczególnie wymagający był czwarty kwartał, kiedy to wynik spadł o 31 proc. rdr do 682 mln USD.

Prognoza na 2025 rok wskazuje na dalsze wyzwania rynkowe – oczyszczona EBITDA ma wynieść około 3 mld USD.

Prezes MOL, Zsolt Hernádi powiedział, że niepewność na rynku nie zniknie, lecz zmieni swój charakter. Jego zdaniem transformacja sektora naftowego stawia Europę przed wyzwaniami w zakresie konkurencyjności i bezpieczeństwa dostaw. Prezes podkreślił, że spółka skupi się na efektywności, kontroli kosztów oraz nowych, rentownych projektach.

W 2025 roku MOL oczekuje zysku przed opodatkowaniem na poziomie 1,6 mld USD, wobec 1,5 mld USD w 2024 roku i 1,936 mld USD w 2023 roku. Wzrosną też nakłady inwestycyjne (CAPEX) – z 1,636 mld USD w 2024 roku do planowanych 1,7 mld USD w 2025 roku. Produkcja ropy i gazu w 2025 roku ma wynieść 92-94 mboepd, a przerób ropy ok. 12 mln ton, wobec 11,3 mln ton w 2024 roku.

Grupa podała, że segment downstream w 2024 roku wygenerował 1,267 mld USD EBITDA, upstream 1,099 mld USD, a dział detaliczny 743 mln USD. Segment gospodarki cyrkularnej odnotował stratę 52 mln USD, głównie z powodu kosztów systemu kaucyjnego.

Wyniki rafineryjno-petrochemiczne były zgodne z oczekiwaniami, choć obciążyły je niższe marże. Segment detaliczny rozwijał się dzięki ofercie pozapaliwowej, mimo mniejszej liczby stacji.

Prezes Hernádi zaznaczył, że 2024 rok był trudny dla MOL. Wojna na Ukrainie oraz zmiany regulacyjne wpłynęły na zyskowność spółki, ale dzięki strategii dywersyfikacji i inwestycjom, w tym w zielony wodór i kompleks poliolowy na Węgrzech, Grupa utrzymała stabilność.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe