Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Chiny sięgają głęboko po węglowodory

Chińskie firmy rozpoczęły wiercenia na bardzo dużych głębokościach na pustyni Takla Makan w północno-zachodniej części kraju, mając nadzieję na wydobycie większych zasobów ropy naftowej i gazu z głębokich złóż podziemnych.

Celem wierceń w chińskim Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur jest dotarcie do zasobów ropy naftowej i gazu znajdujących się około 8 tys. metrów (26 247 stóp) pod ziemią.

Planuje się, że głębokość jednego odwiertu, Manshen 72-H6 w hrabstwie Xayar, wyniesie 8 735 metrów (28 658 stóp).

W ostatnich latach Chiny zintensyfikowały działalność w zakresie bardzo głębokich wierceń, zarówno na lądzie, jak i na morzu, w celu odblokowania większych krajowych zasobów ropy naftowej i gazu, co pozwoliłoby zaspokoić zapotrzebowanie na węglowodory i zmniejszyć zależność od importu.

Chiny budują obecnie nową platformę wiertniczą, która będzie w stanie wiercić znacznie głębiej niż jakakolwiek inna platforma na lądzie. Projekt, który prowadzi Chińska Akademia Nauk Geologicznych, obejmuje wiele instytucji badawczych i firm. Jego celem jest opracowanie inteligentnego urządzenia wiertniczego, które mogłoby osiągnąć głębokość 15 tys. metrów, czyli około 50 tys. stóp.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.