Nowy index Propan-Butan

TotalEnergies i Aker BP chcą zwiększać udziały w polu naftowym Johan Sverdrup

Aker BP i TotalEnergies, partnerzy kapitałowi w największym polu naftowym Europy Zachodniej - Johan Sverdrup, zwrócili się o niezależną ocenę swoich udziałów, co może ostatecznie umożliwić im zwiększenie partycypacji w polu zarządzanym przez Equinor.

Agencja Reutera podała, że zgodnie z umową partnerzy pola naftowego Johan Sverdrup mogą ubiegać się o ponowne ustalenie swoich udziałów na podstawie danych dotyczących produkcji i złóż na tym gigantycznym polu naftowym.

Obecnie partnerami są Equinor Energy AS z 42,63 proc. udziałów i sprawujący funkcję operatora, Aker BP z 31,57 proc. udziałów, norweska państwowa firma naftowa Petoro AS z 17,36 proc. udziałów i TotalEnergies EP Norge AS z 8,44 proc.

Johan Sverdrup, największe pole naftowe w Europie Zachodniej, rozpoczęło pompowanie ropy naftowej w 2019 r. Szczytowy poziom produkcji wynosi 755 tys. baryłek dziennie, czyli znacznie powyżej niż wynosiły początkowe oczekiwania dotyczące szczytowej produkcji na poziomie 660 tys. baryłek dziennie. Szczyt produkcji został osiągnięty po raz pierwszy we wrześniu 2024 r., kiedy Johan Sverdrup wyprodukował 756 tys. baryłek dziennie. Sama produkcja z pola stanowi jedną trzecią całkowitej produkcji ropy naftowej w Norwegii.

Szacuje się, że złoże Johan Sverdrup ma rezerwy wynoszące 2,7 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a całe pole jest obecnie eksploatowane. Pierwsza faza złoża Johan Sverdrup została uruchomiona w październiku 2019 r., a druga w grudniu 2022 r.

Na początku tego miesiąca operator Equinor poinformował, że spodziewa się, że produkcja w Johan Sverdrup w 2025 r. nadal będzie zbliżona do poziomów z 2023 i 2024 r.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe