Shell Franczyza

Konieczne zwiększenie ochrony norweskiej infrastruktury energetycznej

Norweska Służba Bezpieczeństwa (PST) ostrzega przed potencjalnym sabotażem ze strony Rosji, który może być wymierzony w kluczową infrastrukturę energetyczną kraju.

Jak przypomniał dziennik „Rzeczpospolita”, Norwegia, będąca czołowym eksporterem ropy i gazu w Europie, prowadzi większość wydobycia na morzu, co czyni jej platformy wiertnicze szczególnie narażonymi na takie zagrożenia.

Według raportu PST, rosyjskie służby specjalne mogą dążyć do zakłócenia dostaw energii, aby wpłynąć na norweską opinię publiczną w kontekście wsparcia dla Ukrainy.

Norwegia dostarcza około 20 proc. gazu importowanego przez Unię Europejską, co czyni ją kluczowym dostawcą surowców energetycznych dla regionu. W związku z tym, w odpowiedzi na zagrożenia, Oslo wzmacnia środki ochrony swoich instalacji wydobywczych. W przeszłości odnotowano przypadki obecności niezidentyfikowanych dronów w pobliżu platform na Morzu Północnym, co dodatkowo zwiększa obawy o bezpieczeństwo infrastruktury energetycznej.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw