Shell Franczyza

Saudyjski gigant naftowy kupuje gatunek WTI Midland

Największy eksporter ropy naftowej na świecie, Saudi Aramco, kupił w tym tygodniu pierwszą partię amerykańskiej ropy WTI Midland, poinformowała agencję Reutera firma S&P Global Commodity Insights.

Saudyjski gigant naftowy, który jest również największą firmą naftową na świecie, kupił ładunek od firmy Gunvor. Był to pierwszy zakup ropy WTI przez Saudi Aramco, powiedział Reutersowi Joel Hanley, globalny dyrektor ds. rynków ropy naftowej i oleju opałowego w S&P Global Commodity Insights.

Gatunek WTI Midland zyskał popularność wśród traderów ropy naftowej, odkąd półtora roku temu został uwzględniony w koszyku gatunków składajacych się na ropę Brent.

Prezes Saudi Aramco, Amin Nasser, powiedział agencji Reutera na początku tego tygodnia, że światowy popyt na surowiec wzrośnie w tym roku o 1,3 mln baryłek dziennie w porównaniu z rokiem 2024.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.