XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Chiny wahają się, czy przyjąć rosyjskie tankowce

Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjskie tankowce mają poważne konsekwencje dla globalnego rynku ropy, a szczególnie dla Chin, które są jednym z głównych odbiorców rosyjskiego surowca.

Według danych agencji Bloomberg i firmy Kpler, pięć rosyjskich tankowców, które przewożą niemal 4 miliony baryłek ropy, utknęło u wybrzeży Chin, nie mogąc dostarczyć swojego ładunku do portów w prowincji Shandong. Sytuacja ta wynika z niepewności, jaka towarzyszy przyjęciu statków z Rosji przez chińskie władze, w związku z nowymi amerykańskimi sankcjami.

Zatrzymanie transportu rosyjskiej ropy wynika z obaw chińskich portów, które znajdują się w prowincji Shandong, gdzie działają niezależne rafinerie. Władze portowe w tej prowincji wydały zakaz przyjmowania tankowców objętych sankcjami oraz świadczenia im jakichkolwiek usług, w tym przeładunku i rozładunku. Sankcje nałożone przez Departament Skarbu USA obejmują nie tylko same statki, ale także ich armatorów i operatorów. Część z tych tankowców znalazła się na liście Specially Designated Nationals (SDN), która wprowadza dodatkowe ograniczenia dla podmiotów powiązanych z rosyjskim sektorem energetycznym.
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło jednak zaskoczenie w związku z zakazem, informując, że nie było świadome decyzji Shandong Port Group i nie popierało tych sankcji. Mimo to, niektóre porty w tej prowincji, które zajmują się obsługą tankowców z Rosji, obawiają się, że przyjęcie statków objętych amerykańskimi sankcjami mogłoby wiązać się z dodatkowymi komplikacjami prawnymi i ryzykiem dalszych restrykcji.

Mimo sankcji, brokerzy statkowi przewidują, że wzrost przeładunków ropy między statkami może nastąpić, ponieważ Rosja stara się znaleźć alternatywne drogi dostaw surowca. Istnieje także możliwość, że do rozładunku rosyjskiej ropy będą wykorzystywane mniejsze porty, ale zmiana ta może doprowadzić do wzrostu kosztów transportu oraz zwiększenia liczby operacji przeładunkowych, co skomplikuje logistykę i wpłynie na czas dostaw.

Więcej w kategorii

MOL odkrył nowe pole naftowe w zachodnich Węgrzech

MOL odkrył nowe pole naftowe w zachodnich Węgrzech

MOL odkrył nowe pole naftowe w pobliżu Somogysámson w zachodnich Węgrzech. Podczas wierceń eksploracyjnych przeprowadzonych w grudniu ubiegłego roku, ropa została znaleziona na głębokości 1250 metrów.

Orlen dostarczy amerykańskie LNG do Ukrainy

Orlen dostarczy amerykańskie LNG do Ukrainy

Spółki Orlen i Naftogaz podpisały umowę kupna-sprzedaży gazu ziemnego, który trafi do ukraińskich odbiorców już w kwietniu.

CPC i KazTransOil połączyły możliwości transportu ropy naftowej

CPC i KazTransOil połączyły możliwości transportu ropy naftowej

W 2024 roku CPC i KazTransOil zbudowały łącznik rurociągu naftowego (203 km) między ropociągiem Konsorcjum Rurociągów Kaspijskich a stacją pompową Kasymow. Pozwoli to na wykorzystanie zbiorników KazTransOil w sytuacjach awaryjnych w systemie CPC.

Arabia Saudyjska zaprzecza w sprawie dostaw ropy dla armii USA atakującej Huti

Arabia Saudyjska zaprzecza w sprawie dostaw ropy dla armii USA atakującej Huti

Agencja Reutera podaje, że saudyjski urzędnik zaprzeczył doniesieniom, jakoby władze w Rijadzie udzielały wsparcia logistycznego amerykańskim atakom lotniczym wymierzonym w jemeńskich Huti.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw