Shell Franczyza

Iran chce sprzedać ropę przed zmianą władzy w USA

Izraelskie media donoszą o przyspieszeniu wyprzedaży milionów baryłek irańskiej ropy przechowywanej w chińskich portach – celem jest zdążenie przed przewidywanymi sankcjami, które mogą być nałożone przez nową administrację Donalda Trumpa.

Israel National News podał, że wprawdzie Iran zamierza kupić dodatkowe, nieobjęte sankcjami tankowce, aby spróbować obejść ograniczenia dla tzw. floty cieni, jednak problemy logistyczne związane z milionami baryłek ropy przechowywanymi w chińskich portach absorbują go w tym momencie najmocniej.

Kraj ucieka się do korzystania z wynajętych zagranicznych statków, które nie posiadają certyfikatów do tego typu zadań, aby spróbować uwolnić miliony baryłek ropy zgromadzonej w Chinach – podaje INN.

Rząd prezydenta Pezeszkiana wyznaczył ambitny cel eksportu 1,85 miliona baryłek ropy dziennie w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok, jednak perspektywa nowych sankcji może poważnie ograniczyć pole działania irańskich eksporterów.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Światowa podaż ropy wzrosła o 240 tys. baryłek dziennie w lutym

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2025 światowy rynek odnotuje wzrost podaży ropy naftowej o półtora miliona baryłek dziennie — do 104,5 mln baryłek.

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Arabia Saudyjska wyśle w kwietniu mniej ropy do Chin

Saudi Aramco zamierza drastycznie ograniczyć dostawy ropy naftowej do Chin. Eksport może spaść do najniższego poziomu w ciągu 10 miesięcy.

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rafinerie w Kazachstanie będą prywatyzowane

Rząd w Astanie planuje sprzedać udziały w dwóch z trzech największych rafinerii w kraju osobom prywatnym, informuje agencja Reutera, powołując się na Agencję Ochrony i Rozwoju Konkurencji (APDC) Kazachstanu.

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Kraje OPEC+ dostarczyły rekordową ilość paliw

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dane dotyczące transportu oraz opinie analityków, najwięksi producenci ropy naftowej na Bliskim Wschodzie eksportowali rekordowe ilości rafinowanych produktów naftowych, zmniejszając w ten sposób ogólny wpływ cięć w produkcji ropy naftowej na rynek.