XX Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Rafineria Dangote ma trudności z zakupem lokalnej ropy

Nigeryjska rafineria Dangote, uważana za największą w Afryce i Europie, oskarża międzynarodowe koncerny naftowe o blokowanie dostępu do lokalnie wydobywanej ropy.

Według przedstawicieli rafinerii, koncerny te sprzedają ropę po zawyżonych cenach lub twierdzą, że nie jest ona dostępna, zmuszając Dangote do drogiego importu.

Rafineria Dangote, która została uruchomiona w styczniu 2024 roku, boryka się z trudnościami w pozyskaniu wystarczającej ilości surowca, aby móc osiągnąć pełną moc przerobową wynoszącą 650 tys. baryłek dziennie. 

Jej przedstawiciele twierdzą, że koncerny naftowe stosują dwie strategie. Żądają absurdalnie wysokich premii za ropę, albo twierdzą, że ropa po prostu nie jest dostępna. W efekcie z powodu wysokich cen oczekiwanych przez lokalnych producentów, rafineria musiała obniżyć produkcję i polegać na imporcie ropy z USA, co znacznie podniosło koszty produkcji.

Oskarżenia te na razie nie zostały skomentowane przez nigeryjskie koncerny naftowe zrzeszone w stowarzyszeniu Oil Producers Trade Section (OPTS).

Zgodnie z wytycznymi nigeryjskiej komisji regulacyjnej NUPRC, rafineria Dangote powinna otrzymywać 325 tys. baryłek ropy dziennie od krajowych firm naftowych. Niestety, producenci nie są w stanie sprostać temu zobowiązaniu.

Devakumar Edwin z zarządu Dangote oskarżył również inną nigeryjską agencję regulacyjną, NMDPRA, o nierozważne przyznawanie zezwoleń na import paliw o niskiej jakości traderom paliwowym, podczas gdy rafineria Dangote dostosowuje się do wyższych standardów obowiązujących w regionie.

Decyzja Nigerii o umożliwieniu swobodnego importu paliw o niższej jakości skłoniła rafinerię Dangote do poszukiwania rynków zbytu za granicą. Według Edwina, rafineria wyeksportowała już 3,5 mld litrów produktów rafinowanych, co stanowi 90 proc. jej produkcji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

Według danych Energy Information Administration (EIA), import ropy naftowej z Kanady do Stanów Zjednoczonych osiągnął w zeszłym tygodniu rekordowy poziom. To zasługa uruchomienia rozbudowanego niedawno rurociągu Trans Mountain (TMX).

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

Zbliżający się komitet monitorujący OPEC+ (JMMC) nie będzie dostosowywał polityki produkcyjnej krajów objętych umową, chyba że wcześniej wystąpią zdarzenia siły wyższej.

Kanał Sueski notuje straty

Kanał Sueski notuje straty

Zyski Kanału Sueskiego spadły w roku finansowym 2023–2024, do 7,2 mld USD. Z powodu konfliktu na Morzu Czerwonym w zeszłym roku kanał stracił 23 proc. zysków.

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

W piątek na wodach w pobliżu Singapuru wybuchł pożar na dwóch dużych tankowcach. Pojawiły się obawy o środowisko, a także o wpływ zdarzenia na funkcjonowanie tego największego azjatyckiego portu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.