Shell Franczyza

Iran twierdzi, że USA nie mogą już utrudniać produkcji i eksportu ropy naftowej

Administracja USA nie ma prawa uniemożliwiać Iranowi zwiększenia produkcji i eksportu ropy naftowej, powiedział w środę irański minister ds. ropy naftowej Jawad Owji.

W związku ze środkami podjętymi przez rząd prezydenta Raisiego w obszarze przemysłu naftowego minister ogłosił, że żaden prezydent, który będzie sprawował władzę w USA, nie będzie mógł uniemożliwiać eksportu i produkcji irańskiej ropy. Jawad Owji dodał, że w ciągu ostatnich trzech lat Iran zwiększył wydobycie ropy naftowej o 1,4 miliona baryłek dziennie. W tym okresie uruchomił 150 projektów przemysłu naftowego o łącznej wartości 34 mld USD.

Owji w ostatnich tygodniach powiedział, że przemysł naftowy wzrósł w zeszłym roku o 20 proc., co stanowi najwyższą stopę wzrostu spośród wszystkich irańskich sektorów gospodarki.

W zeszłym miesiącu minister powiedział, że Iran wkrótce uruchomi 32 projekty wydobywcze o łącznej wartości inwestycji 4,6 mld USD. Irańska agencja informacyjna Tasnim podała w maju, że Iran planuje zwiększyć produkcję ropy naftowej do 4 mln baryłek dziennie.

Iranowi zależy na zwiększeniu wydobycia surowca pomimo amerykańskich sankcji, które znacznie ograniczyły rynek sprzedaży jego ropy. Mimo to Iran odnotował ostatnio wzrost eksportu, a średnia dzienna w pierwszym kwartale osiągnęła najwyższy poziom od sześciu lat i wyniosła 1,56 mln baryłek dziennie. W ubiegłym roku kraj eksportował średnio 1,29 mln baryłek dziennie, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

Według danych Energy Information Administration (EIA), import ropy naftowej z Kanady do Stanów Zjednoczonych osiągnął w zeszłym tygodniu rekordowy poziom. To zasługa uruchomienia rozbudowanego niedawno rurociągu Trans Mountain (TMX).

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

Zbliżający się komitet monitorujący OPEC+ (JMMC) nie będzie dostosowywał polityki produkcyjnej krajów objętych umową, chyba że wcześniej wystąpią zdarzenia siły wyższej.

Kanał Sueski notuje straty

Kanał Sueski notuje straty

Zyski Kanału Sueskiego spadły w roku finansowym 2023–2024, do 7,2 mld USD. Z powodu konfliktu na Morzu Czerwonym w zeszłym roku kanał stracił 23 proc. zysków.

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

W piątek na wodach w pobliżu Singapuru wybuchł pożar na dwóch dużych tankowcach. Pojawiły się obawy o środowisko, a także o wpływ zdarzenia na funkcjonowanie tego największego azjatyckiego portu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.